‘AK Parti, Fakıbaba’nın istifa edeceğini biliyordu, engelleyemedi’

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘AK Parti, Fakıbaba’nın istifa edeceğini biliyordu, engelleyemedi’ Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, milletvekilliğinden ve AK Parti’den istifa eden Ahmet Eşref Fakıbaba’nın istifasından AK Parti’nin haberdar olduğunu, lakin Fakıbaba’nın ikna edilemediğini belirtti.

Halk TV müellifi İsmail Saymaz’a konuşan Gülpınar, “Bize haber geldi. Fakıbaba’nın istifa etmek üzere olduğu. Ben bir daha uğraştım. Baktım ki Fakıbaba kararlı. Bir sefer devreye girdim, ikinci sefer ikna edemem ki. Birincisinde güç bela ikna ettim aslına bakarsanız. Kimse bilmiyor ne koşulla ettiğimi” dedi.

Bu hali partiye anlattığını kaydeden Gülpınar şöyleki konuştu:

“Bana güvenip de ‘tekrar olursa Gülpınar geri çevirir’ beklentisi var. bu biçimde birşey yapamam artık. Bir defa yaptım. İkinci hakkım olmaz. Fakıbaba’nın istifasının taraftarı değilim. Lakin her insanın bir hayat ideolojisi var, yargılamam kimseyi. O kendi takdiridir.”

Saymaz, Gülpınar’a geçen pazartesi günü AK Parti Merkez Karar Yürütme Konseyi toplantısında Erdoğan’ın “Urfa vekilini ne yaptınız? Yeterlice koptu mu?” diye sorduğu, Gülpınar’ın da “Koptu” dediği argüman argümanını sordu.

Diyaloğu reddetmeyen Gülpınar, Erdoğan’a verdiği cevabı şöyle anlattı:

“Dedim ki, ‘Efendim, yapabileceğim fazla bir şey yok kanaatindeyim. Artık beni aşmış.’ Ben gözlemimi söylemiş oldum. Nihayet gerçek çıktı. İki sün daha sonra istifa etti. Bana nazaran bu istifa parti lehine değil. Süreci elimden geldiğince yönetim etmeye çalıştım.”

Gürpınar, “Fakıbaba’nın istifa münasebetlerini haklı buluyor musunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Mutlaka hakikat tarafları vardır. Bir kısmı teyide muhtaç. Yalnızca şunu söylerim: Bir milletvekilini kaybetmemek, benim için aslolandır. Bunu sağlıklı bulmuyorum.”

“AK Parti, Fakıbaba’nın gitmemesi için çabaladı mı?” sorusunu da yanıtlayan Gürpınar, “Onu Fakıbaba’ya sormak lazım. Mutmain olmadığına bakılırsa bu biçimde oldu” dedi.

‘MÜCAHİT ARINÇ DA RAHATSIZ’

Öte yandan Saymaz, istifa edeceği konuşulan AK Parti Manisa Milletvekili Mücahit Arınç’la yaptığı görüşmeyi de yazdı. Arınç, Uygun Parti ile transfer içerikli bir görüşmesinin olmadığını ve istifayı düşünmediğini söz etti. Saymaz’ın aktardığına göre “rahatsızlıklarının olduğunu saklamayan” Arınç, “Sedat Peker’in lisana getirdiği tezlerden, hukuksuzluklardan ve liyakatsizliklerden şikayet etti.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak