ABD Lideri Joe Biden: Afganistan’dan ayrılma sonucumın ardındayım

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,319
0
0
ABD Lideri Joe Biden: Afganistan’dan ayrılma sonucumın ardındayım ABD Lideri Joe Biden, düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Afganistan yol haritasını deklare etti.

Biden, şu sözleri kullandı:

“Başkan yardımcısıyken de epey net biçimde tabir ettim, bugün terörist tehdidi bir daha Afganistan’ın ötesine sıçradı. Birfazlaca ülkede terörle uğraş operasyonu yürütüyoruz. Terörle uğraş kapasiteleri geliştirdik. Net bir biçimde tehditleri doruktan takip edebilecek durumdayız.

Ya bu mutabakata sadık kalacaktım ya da bir daha Taliban ile savaş riskini göze alacaktım. Burada bir ateşkes olmayacaktı. Binlerce Amerikalı yenidendan savaşa girecekti. Savaş 30.yılına girecekti. Net bir biçimde sonucumın gerisindeyim.

Hala oradayız. Acil durum planları hazırladık. ABD halkına yemin ettim, fakat söylemem gerekir ki bu olay beklediğimizden süratli gelişti.

Bizim Afganistan’daki emelimiz hiç bir vakit bir ulus devleti oluşturmak olmadı. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin hiç bir vakit ‘harika bir dönemi’ yoktu. Afganistan’ın siyasi önderleri ülkeden kaçtılar.

‘Afganistan Taliban’a yönelik direniş sergileyemedi’

Afganistan Taliban’a yönelik direniş sergileyemedi. ABD’nin 20 yıl daha orada olması rastgele bir fark yaratmayacaktı. Afgan ordusunun yapmadığını ABD’nin gerçekleştirmesi gerektiğini düşünmüyorum. Afganistan’a 1 trilyon dolardan fazla yardımlar sağladık, maaşlarını bile biz ödedik. 300 bin kişilik ordu kurduk. Her talihi tanıdık onlara. Onlara şunu veremedik: Gelecekleri için savaşma iradesi.

ABD’nin Afganistan’da kalmasını isteyenlere sesleniyorum: Kaç ABD askeri daha Afganistan’ın iç savaşında hayatını yitirecekti Afgan ordusu bile uğraş etmezken? 1 yıl daha ya da 5 yıl sonrasındasında ABD ordusunun orada kalması fark yaratmayacaktı.

Artık stratejik rakiplerimiz Rusya ve Çin. Orada sonsuza kadar kalmamız onların da işine gelir.

‘Geçmişteki yanlışlarımızı tekrar etmeyeceğim’

Afgan halkının, bayanların çocukların hakları için sesimizi yükselteceğiz. Geçmişteki yanlışlarımızı tekrar etmeyeceğim. Bir ülkeyi bir daha yapmak, askeri birliklerle bir daha inşa etmek; bunlar bizim artık yine etme lüksümüz olmayan yanlışlar.

Şu anki misyonumuz 6 bin askerin bölgeye gönderilmesi. Hava trafik denetimini biz devraldık. Diplomatik varlığımız şu anda havalimanında sürüyor. Önümüzdeki günlerde binlerce Amerikan vatandaşını çıkarmayı düşünüyoruz. Müttefiklerimizin sivil tahliyesi için uğraşacağız. Amerika’nın en uzun savaşını bitireceğiz