80 yaşındaki tutuklu Makbule Özer: Burada her an ölebilirim

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
80 yaşındaki tutuklu Makbule Özer: Burada her an ölebilirim DUVAR- Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” teziyle mahallî mahkemenin verdiği 2 yıl 1 aylık mahpus cezası onanan 80 yaşındaki engelli Makbule Özer, bir haftadır cezaevinde. Daha evvel iki sefer yapılan “konutta infaz” talebi İnfaz Hakimliği tarafınca reddedilen Özer’in, cezaevi tarafınca rapor için hastaneye sevk ettiği açıklandı. Bir haftadır cezaevinde olan Özer, gönderdiği iletide, bir an evvel mesken mahpusu talebinin yerine getirilmesini isteyerek, “Burada her an ölebilirim” dedi.

‘PERİŞAN biçimdeYİM’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre Özer’in bildirisi şöyleki: “Yürüyemiyorum ve şu an perişan biçimdeyim. Burada ölmeyeceğimin garantisi yok. Bir an evvel konutuma gitmek istiyorum. Her an burada ölebilirim. Dört duvar içindeyım, şekerim, nefes darlığım ve tansiyonum var. Yanımdaki arkadaşlar imkanlar dahilinde bana uygun bakıyorlar, bir daha cezaevi yönetimi daima beni revire gdolayıyor lakin bu durum bu biçimde devam edemez. Zira ben evdeyken bile çocuklarım bana güç bakıyordu. Bunun için bir an evvel tahliye edilmek istiyorum.”

İKİNCİ SEFER REDDEDİLMİŞTİ

Eşi ile birlikte tutuklanan Haydi Özer için İnfaz Hakimliği’ne “Cezasının konutta infazı” için yapılan müracaat ise ikinci defa reddedilmişti. Özer cezaevine girmeden yapılan müracaata hakimlik, “Sanık cezaevine girmeden bu biçimde bir talebin değerlendirilemeyeceği” sonucunı verdi. Özer cezaevine girdikten daha sonra yapılan müracaata ise, “Aynı talebin daha evvel hakimliğimiz tarafınca değerlendirildiği, Hakimliğimizce daha evvel kıymetlendirilerek sonuncu sonucu verilen talep bakımından bir daha karar verilmesine yer olmadığına dair karar kurulmuştur” denilmişti.

‘KARAR TÜREL DEĞİL’

sonucu hukuksuzluk olarak pahalandıran avukat Dilan Kunt, “Daha evvel yaptığımız müracaatta müvekkil cezaevine girmeden karar verilemeyeceği sonucu verilmişti, müvekkilim cezaevine girdi lakin hakimlik birinci alınan karara atıf yaparak kıymetlendirme gereği bile duymadı” dedi. (HABER MERKEZİ)