2 kişinin vefatına niye olan alkollü şoför, kazadan evvel ‘ilk rekor denememiz’ demiş

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
2 kişinin vefatına niye olan alkollü şoför, kazadan evvel ‘ilk rekor denememiz’ demiş Uşak’ta, yolun karşısına geçmeye çalışırken, arabanın çarpması kararı üniversite öğrencileri Sude Ürer (23) ile Mısra Buse Uğurlu’nun (25) öldüğü kazada şoför Hüseyin Kaya (28) hakkındaki iddianame, Uşak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede alkollü şoför hakkında 22,5 yıla kadar mahpus cezası istenirken, sanığın kazadan evvel arkadaşına “İlk rekor denememiz, hayatımda hiç bu kadar mert olmadım” bildirisi gönderdiği de yer aldı.

Kaza, 30 Mayıs günü saat 21.00 sıralarında, Uşak-İzmir kara yolundaki Uşak Üniversitesi kavşağı yakınlarında meydana geldi. Uşak Üniversitesi Gazetecilik 3’üncü sınıf öğrencisi Sude Ürer ile Sanat Tarihi 3’üncü sınıf öğrencisi Mısra Buse Uğurlu, üniversite karşısındaki akaryakıt istasyonunun marketinden alışveriş yaptı. Marketten çıktıktan daha sonra yolun karşısına geçmeye çalışan Ürer ve Uğurlu’ya, Hüseyin Kaya idaresindeki araba çarptı. Öğrenciler, metrelerce sürüklenirken, Kaya’nın arabası ise takla atıp, akaryakıt istasyonunda park halindeki TIR’lara çarparak durdu. Kazayı nazarannlerin ihbarıyla bölgeye sıhhat ve polis grupları sevk edildi. Sıhhat grubunun yaptığı denetimde üniversite öğrencileri Ürer ile Uğurlu’nun vefat ettiği belirlendi. Yaralanan şoför ise olay yerindeki birinci müdahalenin akabinde Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. Yapılan muayenede 1.439 promil alkollü olduğu belirlenen Kaya, hastanedeki tedavisinin akabinde gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Hüseyin Kaya, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

YURDA GİTMEK İÇİN KARŞIYA GEÇERLERKEN ÇARPTI

DHA’nın haberine bakılırsa üniversite öğrencileri Ürer ile Uğurlu’nun hayatını yitirdiği kazada alkollü şoför Kaya hakkında ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına niye olma’ hatasından iddianame hazırlandı. İddianame, Uşak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 30 Mayıs’ta Kaya’nın kullandığı arabayla Uşak istikametinden İzmir tarafına hakikat gittiği, saat 20.47’de, akaryakıt istasyonunda alışveriş yaptıktan daha sonra yurda gitmek için karşıya geçerken yola çıkan Mısra Buse Uğurlu ve Sude Ürer’e çarptığı açıklandı.

ALKOLLÜ VE 180 KİLOMETRE SÜRATTE ARAÇ KULLANIRKEN MESAJLAŞMIŞ

Hazırlanan iddianamede ayrıyeten şahit B.U’nun tabirine de yer verildi. B.U, tabirinde, “Kazayı gördükten daha sonra direkt aracın yanına gittim. Araçta kanlar içerisinde bir erkek şahıs vardı. Arabanın yakınında çimlerin üzerinde bir telefon gördüm. Telefona baktığımda 20.44’te WhatsApp’tan telefon sahibinin bildiri attığını ve konuşmanın açık olduğunu gördüm. İletileri okumadan telefonu çantama koydum. Bu bireye, ‘Alkollü müsün?’ diye sordum, bana alkollü olduğunu söylemiş oldu ve avukat E.Y’yi aramamı istedi. Ben de şahsın telefonunu çantamdan çıkarıp açtığımda E.Y. ile yapmış olduğu WhatsApp yazışmalarını gördüm. E.Y’ye ‘İlk rekor denememiz, hayatımda hiç bu kadar yiğit olmadım’ yazmıştı. Araca ilişkin sürat göstergesinin fotoğrafını da bu avukata göndermişti. İbrenin 180 kilometre suratı gösterdiğini gördüm. Hem yazışmayı tıpkı vakitte suratın 180 olduğunu gösteren fotoğrafı kendi cep telefonumla çektim” dedi.

İddianamede ayrıyeten B.U. tarafınca çekilen bu fotoğraflara da yer verildi.

22.5 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Sürücünün alkollü olduğu belirtilen iddianamede, ‘Alkollü olarak sürat hududunun hayli üzerinde 180 kilometre süratle araç kullanırken WhatsApp uygulaması üzerinden iletileşmek suretiyle şuurlu taksirle üzerine atılı cürmü işlediği kanıtlardan anlaşılmakta’ tabirlerine yer verildi.

Savcılık, sanık hakkında ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına niye olma’ cürmünden 3 yıldan 22,5 yıla kadar mahpus cezası istedi. Kaya, 11 Ekim’de hâkim karşısına çıkacak. (HABER MERKEZİ)