Trabzonspor kutlamalarında sahneye çıkarılmayan Tsahouridis: Türkiye’den hüzünle ayrıldım

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Trabzonspor kutlamalarında sahneye çıkarılmayan Tsahouridis: Türkiye’den hüzünle ayrıldım Trabzonspor’un kupa merasimi programında ismi yer alan lakin çabucak sonrasında sahneye çıkarılmasına müsaade verilmeyen Matthaios Tsahouridis açıklama yaptı. Kutlamalar öncesi Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ tarafınca amaç gösterilince programdan çıkarılan Tsahouridis, “Ben oraya sanatçı olarak geldim. Karadeniz kemençemle tüm Trabzonspor taraftarlarını memnun etmeye ve ayrıyeten Türkçe müzik söyleyerek kadrosu onurlandırmaya geldim. Yunanca değil, Rumca değil, Türkçe. Motivasyonum kimseyi kışkırtmak değildi. Asla” tabirlerini kullandı.

Tsahouridis, Türkiye’den hüzünle, hem de tanıştığı olağanüstü insanlara büyük hayranlık duyarak ayrıldığını söz etti. Yaşananların akabinde Trabzonspor taraftarlarından ve Türkiye’nin her yerinden yüzlerce takviye iletisi aldığını aktaran Tsahouridis, “Müzik, spor ve her türlü sanat ve kültür lakin birleştirir” dedi.

‘MÜZİK LAKİN BİRLEŞTİRİR’

Tsahouridis’in açıklamasının tamamı şöyleki:

“Sevgili Trabzonspor topluluğu, Sevgili arkadaşlar ve taraftarlar. Öncelikle, hepinizle orada olmak ve Trabzonspor’un şampiyonluk kazandığı bu tarihi anı kutlamak üzere yapmış olduğunuz nazik davetiniz için teşekkür ederim.

Bu kutlamaya katılmayı kabul ettiğimiz andan itibaren bana onur konuğu olarak bakıldı. bir daha de, gerçek olayda ne olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Sahneye çıkamasam da davetiniz için minnettarım. Türkiye’den hüzünle ayrıldım, beraberinde kısa kaldığım müddet boyunca tanıştığım tüm olağanüstü insanlara büyük hayranlık duyarak ayrıldım.

Türkiye’den ayrıldığımdan beri Trabzonspor taraftarlarından ve Türkiye’nin her yerinden yüzlerce ileti alıyorum. Müziğime karşı sevgi ve dayanak bildirileri. Müzik, spor ve her türlü sanat ve kültür lakin birleştirir.

Hepimiz farklı geçmişlerden geliyoruz. Bana kendi kültürüme sahip çıkmam öğretildi, o denli yetiştirildim lakin bunu yaparken öteki bir kültüre saygısızlık etmek, incitmek en son isteyeceğim şeylerden biri. Evvelki sözlerim kimseyi incitmek yahut kimsenin kültürüne saygısızlık etmek için değildi.

Kendi kültürümü muhafazaya çalışırken diğer bir kültüre saygısızlık etmek isteseydim, ortak lisanımız olan müziği iki kültür içinde bir köprü olarak kurmaya meyilli olmazdım.

Ortak kültürümüz ismine beste yaptığım tüm müziklerde bana eşlik eden kendi şahsi kemençemi Trabzonspor topluluğuna sunacaktım.

Ben oraya sanatçı olarak geldim. Karadeniz kemençemle tüm Trabzonspor taraftarlarını memnun etmeye ve ayrıyeten Türkçe müzik söyleyerek ekibi onurlandırmaya geldim. Yunanca değil, Rumca değil, Türkçe. Motivasyonum kimseyi kışkırtmak değildi. Asla.

Sevgili arkadaşım Apolas Lermi üzere dünyanın dört bir yanından memleketler arası sanatkarlarla yaratmaya ve onlarla işbirliği yapmaya tutkuyla devam edecek bir müzisyenim ve her vakit o denli kalacağım. Zira müzik lakin birleştirir!” (HABER MERKEZİ)