Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv dalını kıymetlendirdi

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarının performansına ait çeşitli açıklamalar yaptı.

AA’da yer alan habere nazaran, müşteri tercihlerinin SUV modellere yönelmeye devam ettiğini aktaran Bozkurt, “2017 yılında 117 binli düzeylerde olan SUV segmentinin bu yıl 200 bin adet civarında gerçekleşmesini bekliyoruz ve yalnızca 5-6 yıl içerisinde hacmin neredeyse ikiye katlandığını söyleyebiliriz.

“Sedanlara ilgi azalıyor”

Müşteri tercihlerinin değişimi kararı sedan segmenti pozisyonunu kaybetmeye devam ediyor. Birinci 9 ayda sedan pazarı yüzde 40,1’den yüzde 37,4’ye düşerken, SUV pazar hissesi yüzde 34,9 düzeyinden yüzde 40,4’e çıktı ve bu trend artarak devam edecek.” sözlerini kullandı.

Ali Haydar Bozkurt, yıl sonu ve 2023 gayelerine ait, “Geçen yıldan bu yana planlama yapmakta kuvvetlik çektiğimiz bir devri yürütmeye çalışıyoruz. Üretim bacağında çip krizi problemleriyle yıla başladık, akabinde lojistik ve ham husus krizi baş gösterdi.

Bunların üzerine Rusya-Ukrayna savaşı başlayınca durum daha kompleks bir hale dönüştü. Kasım ayındaki öngörülerimize nazaran, planlanan adette eser gelirse son iki ayda 14 bin civarında araç satışı gerçekleştirerek yılı 49-50 bin adet civarında kapatabileceğimizi düşünüyoruz.

“Önümüzdeki yıl rekor kırabiliriz”

birebir vakitte önümüzdeki yıl tüm belirsizliklere rağmen tüm vakit içinderın rekorunu kıracak amaca sahibiz. Corolla Cross Hybrid’in de katkısıyla bir arada 2023 yılında şimdiye kadarki en yüksek satış adedimize ulaşmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıl sonu ve 2023 pazar varsayımını de paylaşan Bozkurt, varsayım yapmanın hayli sıkıntı olduğunu ve rakip markaların kaç adet araç getireceğini bilmediklerini söylemiş oldu.

Kendilerini bile iddia edemediklerini söyleyen Toyota Türkiye CEO’su, “Onlar da kendilerini büyük ihtimalle bilemiyordur. Kesimdeki tüm oyuncular olarak 2 yıldır bunu yönetmeye çalışıyoruz. Benim gözlemlediğim, kasım ve aralıkta mucizevi bir yerden araç bulunamaz ise markalar bazında herbiçimde geçen yılın epeyce az altında bir pazar kapanışı olacak.

“Bu yıl 750 bin düzeyinde kapanabilir”

Geçen yıl 772 bin adet düzeyindeydi. Bu yıl 750 binler civarında kapanacakmış üzere bir izlenimim var. Lakin kasım ve aralıkta bilmediğimiz bir marka bir biçimde araç bulur da getirirse bu sayı biraz daha üste gidebilir.

“Seneye 800 bini geçemeyiz”

Gelecek yılla ilgili öngörüm, tüm bilinmezleri üst üste koyduğumuzda 750 bin ila 775 bin içinde bir yerde olmasını bekliyorum. Yani 800 bin üzeri, 900 bin üzere bir pazar seyrine giremeyiz.

Bir sefer üretim kısıtı var. Her markanın farklı modellerinde yaşadığı üretim kısıtı devam ediyor. İkincisi, araçlarda avro bazında maliyetler her ay artıyor. Gelecek yıl seçim var. Seçim öncesi nasıl bir müddetç yaşayacağız?

Seçimden daha sonra ne olacak? Bütün bunları iddia etmemiz gerekiyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda 750-775 bin üzere bir satış öngörüyoruz.”
diyerek kelamlarını tamamladı.