Toplumsal Demokrasi Derneği: Türkiye, seçim dürüstlüğü açısından 165 ülke içinde 123’üncü sırada

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Toplumsal Demokrasi Derneği: Türkiye, seçim dürüstlüğü açısından 165 ülke içinde 123’üncü sırada Toplumsal Demokrasi Derneği (SDD) Genel Lideri Sami Doğan, Seçim Güvenliği Çalıştayı’da, “Uluslararası değerlendirmelere göre, seçimi otoriter rejim kategorisinde yer alan ülkemiz, seçim dürüstlüğü açısından 165 ülke içinde 123’üncü sırada. Bu durum bize, ülkemizde seçim güvenliğinin, seçimlerin hukuksal problemleri yanında seçimin meşruiyeti açısından potansiyel riskler barındırdığını da gösteriyor” dedi.

SDD ve Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafınca düzenlenen Seçim Güvenliği Çalıştayı, Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Toplumsal Tesisi’nde yapıldı.

Çalıştayın açış konuşmasını yapan SDD Genel Lideri Sami Doğan, çalıştaya ait bilgi vererek, “Uluslararası değerlendirmelere göre, seçimi otoriter rejim kategorisinde yer alan ülkemiz, seçim dürüstlüğü açısından 165 ülke içinde 123’üncü sırada. Bu durum bize, ülkemizde seçim güvenliğinin, seçimlerin türel meseleleri yanında seçimin meşruiyeti açısından potansiyel riskler barındırdığını da gösteriyor. Altı partinin oluşturduğu Millet İttifakı’nın sonuna kadar sürmesi, seçim güvenliği açısından değerli olduğu kadar halkın umudunu yüksek tutması için de ayrıyeten gereklidir. 2023 seçimleri, tek adam rejiminin sonlandırılması ve kuvvetli bir parlamenter rejime dönülmesi açısından fazlaca büyük değer taşımaktadır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN GEZİ’SİNDEN İRAN’IN GEZİ’SİNİ SELAMLIYORUM’

Doğan, “İran’da Mahsa Amini, 22 yaşında genç bir bayan, İran ahlak polisi tarafında öldürüldü. Dünkü sayılara göre olaylarda ölenlerin sayısı 80’lere yaklaştı. Özgürlük, demokrasi ve laiklik uğraşı veren İranlı vatandaşların anısı önünde hürmet ile eğiliyorum. Dünyada ve Türkiye’de laiklik, demokrasi ve özgürlük gayreti veren bütün bayanları Toplumsal Demokrasi Derneği olarak gönülden destekliyorum. Türkiye’nin Gezi’sinden İran’ın Gezi’sine selamlarımı gönderiyorum” dedi.

Çalıştaya, CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı da konuşmacı olarak katıldı. (HABER MERKEZİ)