Stony Brook Üniversitesi, Simons Vakfı’ndan 500 Milyon Dolarlık Bağış Aldı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,836
0
0
Stony Brook Üniversitesi, Simons Vakfı’ndan 500 Milyon Dolarlık Bağış Aldı
Bir Long Island devlet okulu olan Stony Brook Üniversitesi, bir mezun ve eski bir öğretim üyesi tarafından kurulan bir vakıftan Perşembe günü 500 milyon dolarlık bağış aldı. Amerikan tarihinde bir üniversiteye verilen en büyük hediyelerden birini aldı.

Okulun bağışına fayda sağlayacak olan bağış, Nisan ayında New York eyalet bütçesinin bir parçası olarak kabul edilen bir hibe eşleştirme programı kapsamında 200 milyon dolarlık bir kamu finansmanını daha tetikleyecek. Okul, hediyenin yüz milyonlarca doları bulabilecek daha fazla bağışı teşvik edeceğini umduğunu söyledi.

Bu büyüklükteki hediyeler üniversitelerde, özellikle de New York Eyalet Üniversitesi’ndeki en önemli okullardan biri olan Stony Brook gibi kamu kurumlarında nadirdir. Üniversite başkanı Maurie McInnis bir röportajda, bağış artı devlet tazminat fonlarının Stony Brook’un mevcut 370 milyon dolarlık bağışının neredeyse iki katı olduğunu söyledi.

Bağış, 1994 yılında bir serbest fon yöneticisi olarak milyarlar kazanmaya devam eden eski bir Stony Brook matematik profesörü olan Jim Simons ve Stony’de lisans ve doktora derecelerini alan eşi Marilyn Simons tarafından kurulan Simons Vakfı’ndan geldi. Brook oldu.

Üniversite, yoksul ve işçi sınıfından öğrencileri kaydeden ve birçoğunu Amerikan yaşamının orta ve üst sınıflarına yükselten, uzun süredir bir sosyal hareketlilik motoru olarak biliniyor. Ancak, son yıllarda Stony Brook’ta ve ülke genelinde artan öğrenim ücretleri bu role meydan okudu.

Bayan McInnis, Stony Brook öğrencilerinin yüzde 50’den fazlasının öğrenim ücretlerinin tamamının mali yardım ve devlet hibeleri tarafından karşılandığını, ancak birçoğunun üniversiteye gitmenin olası masraflarıyla mücadele ettiğini söyledi.

“Öğrencilerimizin mücadele ettiği şey, ister oda ve yemek masraflarını karşılamak olsun, ister işe gidip geliyorlarsa, işe gidip gelme maliyetleri veya ders kitabı maliyetleri olabilir, eğitimin getirdiği diğer tüm masraflardır” dedi. “Öğrencilerimize yatırım yapmak, bu parayı ileriye dönük harcama yollarımızdan biridir.”

Ancak hediyenin etkisinin hemen olmayacağı konusunda uyardı. Stony Brook, yedi yılda 500 milyon doların tamamını alacak. Hedef ayrıca, azami devlet tazminatına hak kazanmak için önümüzdeki üç yıl içinde diğer bağışçılardan ek 200 milyon ABD Doları toplamaktır.

Bayan McInnis, Bay ve Bayan Simons’un geçmişte Stony Brook’a başka büyük hediyeler verdiklerini ve bunun Perşembe günkü hediyeyle birlikte yaklaşık 1.2 milyar dolar olduğunu söyledi. Bay Simons’un fakülteye 1968’de üniversite henüz beş yaşındayken katıldığını söyledi.

Çarşamba günü yapılan bir röportajda Bay ve Bayan Simons, eyaletin yeni bağış eşleştirme programının onları şimdi büyük, niteliksiz bir hediye yapmaya ikna ettiğini söyledi. Ayrıca 500 milyon dolarlık bağışın, Bayan Simons’un “hayatımı değiştirdiğini” söylediği üniversiteye şükranlarını ifade etmek için bir fırsat olduğunu söylediler.

İşçi sınıfı bir ailede büyümüş, 1974 yılında üniversiteden mezun olmuş ve ardından doktora (Dr. Ekonomide. Bağışın “yetersiz hizmet alan topluluklardan” insanların okulda başarılı olmasına yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Bayan Simons, “Çalışmalarım için Stony Brook’a gitme fırsatı doğduğunda gerçekten minnettarım,” dedi. “Ağabeyim ve kuzenimle okula gidip geldim. Tuğla döşemeye gittiler ve ben matematik dersimi aldım.”

Dünyanın en zengin insanları Forbes sıralamasında birkaç kez yer alan Bay Simons, serbest fon yöneticisi olarak çalışmasının yanı sıra tanınmış bir matematikçidir. Üniversitede ders verirken en çok atıfta bulunulan matematiksel yeniliklerinden biri olan Chern-Simons formunu formüle ettiğini söyledi.

“Muhtemelen en iyi fikrim” olarak adlandırdığı bu yenilik, fizikçiler tarafından kuantum alan teorisini geliştirmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Eşiyle de okuldayken tanışmış.

“Hepsi Stony Brook’ta çalıştığım içindi,” dedi. Bu yüzden üniversite benim için çok önemli” dedi.