Selçuk Bayraktar, ”Her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz”

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Selçuk Bayraktar, ”Her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz” Bayraktar, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’in açılışında yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’in dördüncü yılında gençlerle bir arada olmaktan epeyce memnun olduklarını belirterek, “Geçtiğimiz senelerda TEKNOFEST için yola çıkarken ‘bir hayalimiz var’ diyorduk. İşte bugün hayallerimiz gerçeğe dönüşmeye, filiz vermeye başladı. Dünyanın süratle değiştiği bu çağda, dönüşümün ve ilerlemenin en büyük rüzgarının teknoloji olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Bugün yüksek teknoloji geliştiren Türkiye hayalini, yarışmalara başvuran 200 binden çok genç ve tüm milletle paylaştıklarını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“beraberinde gençliğin önemsenmediği, fırsat verilmediği bir gelecek hayalinin eksik kalacağını da epeyce yeterli biliyoruz. Kıymetli genç kardeşlerim, mühendis bir yol dostunuz olarak sizlere tavsiyem, önünüze çıkan mahzurlar sizi asla yıldırmasın. Yerleşik nizam sizi yanlışa itse de etikten, ahlaktan ve hak bildiğiniz yoldan asla ayrılmadan epeyce çalışın. Bir husus üzerinde çalışırken kesinlikle geleceğin trendlerine odaklanın. Yaptığınız her işin özgün ve size ait olmasını önemseyin. Bunlara dikkat edin. Azimle çalışmaya devam edersek Allah’ın müsaadesiyle dünyanın en güzeli oluruz.”

“İMKANLAR DAHİLİNDEKİ HER FIRSATI GİRİŞİMCİLERİMİZE SUNMALIYIZ”

Selçuk Bayraktar, “Bugün dünyadaki kıymetli medya kuruluşları Türk teşebbüslerinin yakaladığı başarıyı konuşuyor. Başarılı teşebbüslerimiz, aldıkları yatırımlarla büyük değerlemelere ulaşıyor. Çok değil yaklaşık 20 yıl önce garajlarda sizler üzere gençlerin kurduğu şirketler dünyanın en kuvvetli uluslararası şirketlerine dönüştü.” dedi.

Artık dünyayı ileriye taşıyan mert yeni fikirlerin, yeni icatların, ufacık teşebbüslerden ve bu teşebbüsleri kuran ergenlerden çıktığına işaret eden Bayraktar, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bunun için teşebbüs ekosistemimizi daha da büyütmeli ve imkanlar dahilindeki her fırsatı girişimcilerimize sunmalıyız. 20 öncesinin garaj şirketleri içinde bugün monopolleşen, devletlerden de daha kuvvetli hale gelen dev şirketler de bulunuyor. Bu monopoller, tesir alanlarıyla dünyaya istikamet vermek ve kendi gelecek tasavvurlarını dikte ettirmek için ağır gayret gösteriyor. Vahşi kapitalist teknoloji monopollerinin kurguladığı bir dünyaya mahkum olmamak için yelkenlerimizi medeniyet kıymetlerimiz istikametinde kendi dönüşüm rüzgarımızla doldurmalıyız. Hayal, fikir, inovasyon dediğimizde daima yeni şeyler söylemeliyiz. Ne diyor bu toprakların bilge ismi Mevlana, ‘Dünle birlikte gitti cancağızım ne kadar kelam var ise düne ilişkin, artık yeni şeyler söylemek lazım’ O niçinle, bugün yapay sıkıntılara takılmadan, araştırmanın, geliştirmenin, üretimin gündem olduğu kuvvetli Türkiye için yürümeye devam etme vaktidir.”

TEKNOFEST’İN epeyce büyük manalar tabir ettiğinin altını çizen Bayraktar, “Değerli gençler ve aziz milletimiz, TEKNOFEST bir ruh. kimi vakit bir uçağa dokunduğunda hayal kuran, kimi vakit gökyüzüne baktığında gözleri parıldayan bir çocuğun ruhu TEKNOFEST. Hatta kimi vakit, torununu izlediğinde hoş yarınların umuduyla gözleri dolan ninelerimizin ve dedelerimizin bilge ruhu TEKNOFEST. 7’den 77’ye, ‘al bayrağımızı en üstte bakılırsaceğim’ diye ısrar eden, yılmadan azimle çalışan milletimizin asil ruhu, TEKNOFEST.” sözlerini kullandı.

“TAM BAĞIMSIZ GÜÇLÜ TÜRKİYE AMACINA HER GEÇEN GÜN BİR ADIM DAHA YAKLAŞIYORUZ”

Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in beşerler içinde kardeşlik bağlarını geliştiren dev bir platform olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen gençler birbirleriyle tanışıp, yarışıp ömür uzunluğu sürecek dostluklar kuruyor. Türkiye’nin 7 bölgesi, 81 ili, farklı renkleriyle, TEKNOFEST’te buluşup birebir heyecan ve tıpkı ülkü için uğraş gösteriyor. Bu gençler yardımıyla tam bağımsız, kuvvetli Türkiye amacına her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Çocuklarımız hepimizin göz bebeği. İmkanları farklı olabilir ama bize düşen onları eşit seviyede bu teknoloji seyahatine dahil etmek olmalı.” diye konuştu.

TEKNOFEST’e katılan gençlere bildiriler veren Bayraktar, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Fırsat eşitliği sağlamak, dünyada teknolojiye iştiraki hayli düşük olan genç kızlarımıza da imkan sağlamak önceliğimiz olmalı. Genç kardeşlerim umudumuz sizlersiniz. Sizi basmakalıp tanımlara hapsetmeye çalışanlara kulak asmayın. Çekinmeyin, korkmayın çalışmaya devam edin. Allah güç ve kuvvet verdikçe ülkemizin aydınlık yarınları olan sizlere elimizden gelen dayanağı vermeye devam edeceğiz.

TEKNOFEST’e emek veren, gönlünü koyan, heyecanını duyan, dualarını esirgemeyen tüm paydaş ve TEKNOFEST gönüllülerimizi teşekkürlerimi iletmek istiyorum. TEKNOFEST’e takviye veren milletimize de en içten şükranlarımı iletiyorum. Geçen yıl da söylemiştim, artık bir daha birebir inançla yeniden ediyorum. Tam bağımsızlık seyahatinden, Ulusal Teknoloji Atılımı ülküsünden, Türkiye’yi her alanda önder ülke yapma gayesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu yoldan dönmek yok. Bu yolda durmak, duraksamak yok. TEKNOFEST, vatanımıza, milletimize ve dokunduğu tüm coğrafyalara iyi uğurlu olsun.”