Sedat Peker’in suçladığı hakim Toklu, YÖK’e açılan davada YÖK’ten brifing almış

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Sedat Peker’in suçladığı hakim Toklu, YÖK’e açılan davada YÖK’ten brifing almış Sedat Peker’in, kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin otelde fiyatsız kalmak ve lüks araca sahip olmakla suçladığı hakim Esat Toklu’nun, YÖK’e açılan davada YÖK’ten brifing aldığı için Hakim ve Savcılar Konseyi’ne (HSK) şikayet edildiği çıktı.

Yurtharicinde eğitim görüp Türkiye’de denklik sorunu yaşayan binlerce genç, denklik almak için YÖK’e dava açtı. Bu davalar 2018’e kadar öğrencilerin lehine sonuçlanırken 2019’dan daha sonra yapılan müracaatlar arka arda olumsuz sonuçlanmaya başladı.

Denklik davalarına bakan Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin bozma kararlarına karşı şaşkınlık yaşayan gençler, emsal kararlar bulunmasına karşın elleri boş döndü. Lakin ortadan bir yıl geçtikten daha sonra yeni bir evrak ortaya çıktı. Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı’nın 2018 Mali Yönetim Faaliyet raporunda Ankara 4. Bölge Yönetim Mahkemesi heyeti ile Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu’ya brifing verildiği görüldü. Kelam konusu raporda, “16.11.2018 tarihinde Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Abdurrahman Beşiroğlu, Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu, Tanıma ve Denklik Dair Başkanlığı’nca mevzuat ve denklik davaları hakkında genel bilgi verilmiştir” sözleri yer aldı.

Bu durumu fark eden hukukçular YÖK’le ilgili davalar devam ederken mahkeme liderlerinin YÖK’e giderek brifing almalarının hukuka karşıt olduğunu savundu. Mevzuyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkınca internette yayınlanan 2018 Mali Yönetim Faaliyet raporundaki ilgili kısımlar kaldırıldı. Lakin ilgili kısımlar kaldırılmadan evvel Toklu’nun davalar sürerken YÖK’ten brifing aldığına dair rapor dava açan bir kişi tarafınca noterde tasdik edildi.

HSK’YE ŞİKAYET EDİLDİ

Mahkeme liderlerinin YÖK’le görüşmesinin çabucak akabinde husus üst mercilere taşındı. Denklik davası Bölge Yönetim Mahkemesi’nde devam ederken mahkeme liderlerinin YÖK’le görüşmesini Yargıçlar ve Savcılar Şurası’na şikayet eden bir kişi, “Anayasamızın 138. unsuruna bakılırsa mahkemeler hiç bir kurumdan ve yasamadan buyruk alamaz ve mahkeme kararları bu yasama ve yürütme organlarınca değiştirilemez kararını yok sayarak yapılan görüşmeyi kabul etsek dahi bu görüşme tarihinden daha sonra alınan aleyhte kararlar bu görüşü ne yazık ki çürütmüştür” dedi. Şikayetle ilgili süreç hala devam ediyor.