Robotik kodlama setleriyle 60’tan fazla ülkeye ihracat

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Robotik kodlama setleriyle 60’tan fazla ülkeye ihracat Teknolojik gelişmeler, eğitim ve hobi emelli elektronik kartlara olan ilgiyi artırıyor. Bu gelişmeden yola çıkan ALPGEN Robotics, eğitim teknolojileri alanında katma pahalı yerli robotik kodlama eğitim setleriyle kıymetli bir muvaffakiyete ulaştı.

ALPGEN Robotics Kurucu Genel Müdürü Alper Gencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019’dan bu yana eğitim teknolojileri alanında Teknopark Ankara’da faaliyet gösterdiklerini söylemiş oldu.

Robotik kodlama alanında setler geliştirdiklerini anlatan Gencan, 2 yılda yüzlerce kart ve modül ürettiklerini ve bunları yurt ortasında ve haricinde kullanıma sunduklarını tabir etti. Gencan, mamüllerinden ikisinin İngiltere’de yayınlanan listede robotik kodlama kategorisinde birinci 10’a girdiğini belirtti.

Eser ailelerinin kreş, anaokulu seviyesinden üniversiteye kadar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ettiğini lisana getiren Gencan, “Robotik kodlama hobisiyle uğraşan herkes eserlerimizin kullanıcısı. Kullanıcılar bu eserlerle yazılım, kodlama, elektronik ayrıntılarını geliştirebiliyorlar. Okullarımızda da müfredatta bilişim teknolojileri dersi olarak geçiyor. O dersleri daha eğlenceli olması, öğretmenlerimizce daha kolay anlatılmasına yönelik olarak eserler geliştiriyoruz. Bu mamüllerini yurt dışına da sunuyoruz.” dedi.

Elektrik elektronik mühendisi olarak çalışmalarında kendisinin ithal eserler kullanmak durumunda kaldığını fakat bu mamüllerin çocuklar için karmaşık ve kullanmasının sıkıntı olduğunu söyleyen Gencan, “Bu meseleleri gördüğüm için robot sıkıntılarını kolaylaştırmak için Catduino kartını geliştirdim. Başlangıç noktası, bu çalışmaları kolaylaştırmak ve pratikleştirmekti.” diye konuştu.

“ÜRÜN AİLEMİZ HER YAŞA HİTAP EDİYOR”

İthal eser konusunda da aşikâr başlı firmalar bulunduğunu ve mamüllerin fazlaca kıymetli olduğunu tabir eden Gencan, Türkiye’de ise az sayıda firmanın belirli kategorilerde sonlu sayıda eseri bulunduğunu belirtti. Gencan, “Ürün ailemiz her yaşa hitap edebilecek biçimde geniş. Fiyat olarak da ithal ve yerli eserler içinde yer alıyor.” bilgisini verdi.

Gencan, bilhassa çocukların robotik kodlamaya ilgisini artırmak için çeşitli etkinlikler organize ettiklerini söylemiş oldu. Robotik kodlama konusunda eserleri kullanılarak yapılan çalışmalarla dünya ya da Türkiye çapında müsabaka düzenlemeyi, eğitim kurumlarıyla emsal etkinlikler yapmayı amaçladıklarını anlatan Gencan, salgın süreci ötürüsıyla bu planları ertelemek zorunda kaldıklarını lisana getirdi.

Gencan, eğitim kurumları ve belediyelerin yapmayı planladıkları emsal aktiflik ve çalışmalar için de görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Alper Gencan, robotik kodlamanın bilhassa son 5 yılda ilgi bakılırsan bir alan haline geldiğini tabir ederek, “Artık kreş, anaokulu düzebir daha inmiş durumda. Veliler çocuklarını kreşe, anaokuluna kayıt ettirirken bu eğitimin verilip verilmediğine bakıyorlar. Müsabakalarda epey hoş burslar alıp yurt haricinde okuma fırsatları olabiliyor çocukların. Bu manada aileler de şuurlu olduğu için çocuklarını bu alanda yetiştirmeye çalışıyorlar.” dedi.

BÜYÜK İHRACAT POTANSİYELİ

Yurt dışı satışlarının yurt arasındakinden daha fazla olduğunu belirten Gencan, 60’tan fazla ülkeye eser gönderdiklerini bildirdi. Gencan, şunları kaydetti:

“ABD ve Avusturalya ile toplantıdayiz. Oralarda da eserlerimizin satışını başlatacağız. İngiltere’de rastgele bir reklam çalışması yapmamamıza karşın oradaki satışlarımız Türkiye’den daha fazla. Satışları tümüyle yurt haricinden yürütmeye yönelik de çalışmalarımız var. Zira yurt haricinden yayılmamız daha kolay oluyor. Satışlarımızın yüzde 80’ini yurt dışına gerçekleştiriyoruz. Eserlerimiz hayli kaliteli, hatta birkaç firma bizim eserleri yurt haricinden getirip Türkiye’de sattığımızı da düşünmüş. Eser bu kadar kaliteliyken, maksadımız de dünya geneli olduğu için uzun devirde organizasyonumuzu yurt dışına taşımayı düşünüyoruz. Birinci yıl yalnızca bir eserim varken son 1 yılda aldığım yatırımla yüzlerce eserim oldu. ABD ve Avusturalya’dan bir yatırım daha alırsam daha da ivmeleneceğimi düşünüyorum.”