Rivian, 3. çeyrekte 1.72 milyar dolar ziyan deklare etti

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Amazon’un büyük yatırımlar yaptığı Amerika merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian, bilhassa yüksek menzil sunan elektrikli arabalarıyla Tesla’nın en büyük rakiplerinden biri olarak gösteriliyor.

Teknolojik görünümleriyle gelecekten gelmiş üzere görünen pick-up ve SUV modelleriyle bilinen Rivian, geçtiğimiz aylarda birinci aracını banttan indirmişti.

Son vakit içinderda attığı adımlarla birlikte piyasada kendine yer edinmeye çalışan Rivian için işler pek de yeterli gitmiyor.

Rivian, 1.72 milyar dolar ziyan deklare etti

Rivian, 2022 yılının 3. çeyreğinde 1.72 milyar dolarlık net ziyan ve 536 milyon dolar gelir elde etti.

Reuters tarafınca aktarılanlara bilgilere bakılırsa net ziyan bundan evvelki yıl açıklanan 1.23 milyar dolara göre daha da arttı ve şirket, 551 milyon dolarlık gelir maksadına ulaşılamadı.

Üretim ve teslimat konusunda işler yolunda

Her ne kadar finansal bilgiler bu türlü olsa da üretim ve teslimat kanadında işler şimdilik âlâ gidiyor.

Şirket, 3. çeyrekte bundan evvelkine bakılırsa yüzde 67 oranında daha fazla araç üreterek 7 bin 363 aracın üretimini gerçekleştirdi ve 6 bin 584 adet teslimat yaptı.

Şirketin 2022 yılı için R1T pickup, R1S SUV ve EDV teslimat minibüsü için 25 bin adetlik üretim gayesi bulunuyor.

Bugüne kadar şirketin yaklaşık 14 bin araç ürettiğini düşünürsek, Rivian’ın 4. çeyrekte yaklaşık 11 bin araç üretmesi gerekiyor.

Ayrıca Amazon’un 100 bin adetlik siparişi dahil toplamda ABD’li ve Kanadalı müşterilere toplamda 114 bin sipariş yetiştirmesi gerekiyor.