Rekortmen Türk ‘Pasifik’i kürekle geçen birinci kişi’ olmak için California’dan açıldı

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,300
0
0
Rekortmen Türk ‘Pasifik’i kürekle geçen birinci kişi’ olmak için California’dan açıldı ABD’nin California kıyılarından mahallî saatle akşam 20.00 civarında yola çıkan Eruç, buradan, Hong Kong’a kürek gücüyle geçerek, Kuzey Amerika ve Asya kıtaları ortasını kürekle geçen birinci kişi olacak.

Mart 2022’de Hong Kong’a ulaşmayı hedefleyen Eruç, Pasifik Okyanusu’na açılmadan evvel yaptığı açıklamada, “Açık denizlerde dünya standartlarında bir projeyi önerip hayata geçirmek üzere denize açılıyorum. Amacım Kuzey Amerika ve Asya kıtaları içinde tarihte birinci Pasifik geçişini başarmak olacak” tabirlerini kullandı.

GAYE 5 DÜNYA REKORU

Seyahatinde 5 farklı dünya rekoruna da imza atmaya aday olduğunu kaydeden Eruç, “Bu süreçte, en az 5 Guinness Dünya Rekoru kaydetmekten daha değerli olarak, okyanustaki plastik kirlenmesi hakkında farkındalık yaratacak, Türkiye’de İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı (İLKYAR) yatılı bölge okulu ziyaretlerine uydu telefonu ile bağlanıp, kırsal bölgelerdeki öğrencilerimize hitap edeceğim” dedi.

“Bilimsel bir çalışmada kullanılacak”

Eruç, Kuzey Amerika’da da misal biçimde 4-8 sınıflardaki öğrencilere erişmek üzere sistem oluşturduklarını kaydederek, “Geçişim sırasında kayığımın gerisinde okyanustaki ortamı kaydeden bir hidrofon çekeceğim, bundan toplanan datalar ‘Beaked Whale’ diye bilinen bir balina çeşidinin sayıları ve dolandıkları suları belgeleyen bilimsel bir çalışmada kullanılacak” bilgisini paylaştı.

Bilime ve eğitime yapacağı katkılar niçiniyle New York’taki ünlü Explorers Club’ın (Kaşifler Kulübü) kendisini sayılı kulüp bayraklarından birini taşımak ve yapılanları belgelemek üzere gorevlendirdiğini kaydeden Eruç, “Bu benim için büyük bir onur. Bayraklar numaralı ve her birinin yollandığı projeler kayda geçiyor. Benimki 97 nolu bayrak, işim bitince bunu bir raporla bir arada kulübe geri yollayacağım” diye konuştu.

AA

Eruç’un 15 dünya rekoru bulunuyor

Eruç’un bugüne kadar “ilk kendi kas gücüyle devrialem”, “kas gücüyle en süratli devrialem”, “üç büyük okyanusu kürekle geçen birinci kişi”, “okyanusta tek başına kürekle katedilen meslek aralık ve gün toplamları” dahil 15 farklı Guinness Dünya Rekoru bulunuyor.

Altı Tepe Projesi kapsamında daha evvel McKinley, Kosciuszko, Kilimanjaro doruklarına çıkan Eruç’un bu sefer gayesinde Everest, Elbruz ve Aconcagua dağlarının tepeleri bulunuyor.

2023 yılının baharında kas gücüyle Türkiye’ye ulaşmayı amaçlayan Eruç, burada köy okullarını ziyaret ederek öğrencilere umut ve motivasyon aşılamayı amaçlıyor.