Oyuncu Uğur Arda Aydın’a, cinsel taarruz cürmünden mahpus cezası

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Oyuncu Uğur Arda Aydın’a, cinsel taarruz cürmünden mahpus cezası İBB Kent Tiyatroları’nda meslektaşları Mana Alkoy’a 9 yıl evvel, Nazife Aksoy’a ise 2 yıl evvel cinsel hücumda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan oyuncu Uğur Arda Aydın 2.5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Uğur Arda Aydın ile müştekiler Mana Alkoy ve Nazife Aksoy katıldı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Temel hakkında beyanda bulunan müşteki Mana Alkoy, hala kent tiyatrolarında çalıştığını belirterek, “Büyük bir baskı altında bulunuyorum. Uzun mühlet işimi kaybetme endişesiyle şikayette bulunmadım. Ayrıyeten babamı kanserden kaybettim. Şikayetim niçiniyle açılan davanın zamanaşımından düşürülmesini istemiyorum” diye konuştu.

‘NE YAŞADIĞIMI BEN BİLİYORUM’

Müşteki Nazife Aksoy, biroldukça ezasına karşın duruşmalara katıldığını lisana getirerek, “hiç bir bayan bu badireleri göze alarak bu biçimde ağır bir şey için buraya gelmek istemez. Bizim de ailemiz var. Ne yaşadığımı ben biliyorum ve bu hiç kolay değil. Bana bunu yaşatan da ne yaşattığını fazlaca yeterli biliyor. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” sözlerini kullandı.

‘İSTEĞİ DIŞINDA KİMSEYE DOKUNMADIM’

Müşteki Aksoy ile şikayetçi olduğu hadiseden daha sonra bir fazlaca oyunda birlikte oynadıklarını savunan Uğur Arda Aydın, “Aksoy, oyuna gelmediği için tutulan raporları etkisiz hale getirmek hedefiyle hakkımda bu şikayeti yapmıştı. Bir oyuna gelmemenin kurumdaki yaptırımı tiyatrodan atılmaktır. 20 yıldır tiyatrodayım, sayısız oyunda oynadım, direktörlük yaptım. Şimdiye kadar hiç kimseye isteği haricinde dokunmuşluğum yok” savında bulunarak beraatini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Aydın’ı müşteki Nazife Aksoy’a karşı “cinsel saldırı” cürmünden evvel 3 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, ‘sanığın yargılama süresindeki davranışları ve fail üstündeki etkilerini’ dikkate alarak cezayı 2 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Mana Alkoy’un şikayetinin mühletinden daha sonra yapılmış olması niçiniyle sanığın bu müştekiye yönelik “cinsel saldırı” davasının düşürülmesine hükmetti.

GAZETECİYE TEKME VE OMUZ ATTI

AA’da yer alan habere göre karar daha sonrası duruşma salonundan süratle çıkan sanık Aydın, kendisini görüntüleyen bir bayan gazeteciye tekme ve omuz atarak adliyeden ayrıldı.

Müşteki bayanlar ise karar daha sonrası birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Duruşma daha sonrası kendilerine dayanak vermek için gelen bayanlar ve avukatlarıyla adliye önünde açıklama yapan Alkoy ve Aksoy, keyifli olduklarını lisana getirdi.

‘İŞYERİNDE TACİZ AKSİYONLARINA DEVAM ETTİ’

Konuşurken sesi titreyen Mana Alkoy, kendisinin 2012’de sanık tarafınca tacize maruz bırakıldığını belirterek, 2019’da da Nazife Aksoy’un hadisesini öğrenince, yalnız olmadığını gördüğünü, sanığın fütursuzca, korkusuzca işyerinde taciz aksiyonlarına devam ettiğini anladığını söylemiş oldu.

Öbür bayanların da taciz edilmemesi için Nazife Aksoy’dan güç alarak şikayetçi olmaya karar verdiğini lisana getiren Alkoy, “Çünkü artık biliyordum ki şikayetçi şayet olmazsak sanık Uğur Arda Aydın ‘Nasılsa bana hiç bir şey olmuyor’ diyerek tacizlerine devam edecekti. Bundan daha sonraki süreçte 107 yıllık saygın bir tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrolarının, kurumun ismini lekeleyen bu kişi hakkında gerekli adımları atacağına inancım tamdır” tabirlerini kullandı. (AA/DHA)