Otomotiv üretimi birinci 10 ayda yüzde 5 arttı

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 yılı Ocak-Ekim periyoduna ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar datalarını paylaştı.

AA’da yeralan habere göre, yılın 10 ayında toplam otomotiv üretimi bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre yüzde 5 artarak 1 milyon 76 bin 865 olarak kayıtlara geçti. Yalnızca araba üretimi ise yüzde 0,3 gerileyerek 633 bin 369 olarak gerçekleşti.

Ocak-ekim devrinde ticari araç üretimi ise bundan evvelki yılın tıpkı periyoduna bakılırsa yüzde 13 artış gösterdi. bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 31 artarken, yavaşça ticari araç kümesinde üretim yüzde 11 yükseldi.

Otomotiv ihracatı arttı

Ocak-ekim periyodunda otomotiv ihracatı geçen yılın birebir periyoduna nazaran adet bazında yüzde 3 artarak 779 bin 317 olarak gerçekleşti.

Söz konusu periyotta, araba ihracatı bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre yüzde 2 azalırken, ticari araç ihracatı yüzde 10 arttı.

Traktör ihracatı ise 2021 yılına nazaran yüzde 12 artarak 15 bin 172 olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi datalarına nazaran, toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2022 yılı ocak-ekim devrinde yüzde 12 hisse ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı.