New York Times: Cemal Kaşıkçı’yı öldüren gruptan 4 kişi ABD’de eğitim aldı

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,300
0
0
New York Times: Cemal Kaşıkçı’yı öldüren gruptan 4 kişi ABD’de eğitim aldı Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, 2018 yılının Ekim ayında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı İstanbul’da öldüren gruptan dört kişinin, bundan evvelki yıl ABD’de eğitim aldıklarını argüman etti. Gazete, dört şahsa verilen milis eğitimiyle ilgili mukavelenin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafınca onaylandığını öne sürdü.

NYT’ye göre eğitimi, özel sermaye fonu Cerberus Capital Management’a ilişkin Tier 1 Group isimli şirket verdi.

MUHAFAZA AMAÇLIYMIŞ

Gazete, eğitimin savunma gayeli olduğunu ve Suudi başkanların korunması için verildiğini yazdı.

BBC’de yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise haberle ilgili açıklamasında, Amerikan maddeleri gereği bakanlığın medyada yayımlanan bu tip haberler ve argümanlarla ilgili yorum yapamayacağını söylemiş oldu.

Ned Price, ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik siyasetinin, “hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı olunmasını öncelik verilmesine dayanacağını” belitti.

İSTANBUL’DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Amerikan Washington Post gazetesi muharriri Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı eleştiren çok sayıda yazı kaleme almıştı.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.