Mustafa Varank, Kocaeli’de TOGG için kokpit üreten tesisi ziyaret etti

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafınca üretilecek yerli araba, sahip olduğu üstün özellikler ile satışa çıkmak için gün sayıyor.

Bir arabadan daha fazlasını sunan akıllı teknolojiler ile donatılan yerli araba için tüm hazırlıklar sürerken, araçların kokpit tasarımı ve üretimi Kocaeli’de yapılıyor.

MUSTAFA VARANK, ÜRETİMİ YERİNDE İNCELEDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’de TOGG için yerli ve ulusal imkanlarla kokpit tasarımı ve üretimi yapan Farplas Otomotiv’i ziyaret etti

Farplas Otomotiv’in, Türkiye’nin Otomobili’nin kıymetli yerli tedarikçilerinden ve paydaşlarından biri olduğunu belirten Varank, “TOGG, sanayideki elektrikli araç ve otonom araç dönüşümünü yakalamış bir projemiz.” tabirini kullandı.

Varank, ziyaretin akabinde yaptığı değerlendirmede, Farplas fabrikasında otomotiv sanayisinde kullanılan plastik modüllerin tasarlanıp üretildiğini söylemiş oldu.

Tasarım kısmının otomotivin en kıymetli alanlarından biri olduğunun altını çizen Varank, “Farplas deyince aklımda plastik kesimler üreten bir fabrika vardı, ancak bugün gördüm ki bilhassa dünya devi otomotiv firmalarıyla oturup arabanın içinin dışının dizaynını yapan bir firmadan bahsediyoruz.” diye konuştu.

“YERLİ TEDARİKÇİLER DAHA ÇOK KATKI SAĞLAMALI”

Varank, otomotiv sanayisinin dönüştüğünü ve bu dönüşümde yerli tedarikçilerin daha fazla katma kıymet sağlaması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun yolu da mühendislikten ve dizayndan geçiyor. İşte Farplas da bir arabası tasarlayan, mühendisliğine katkı sağlayan ve çabucak sonrasında üretimini yapan bir firmamız.” diye konuştu.

TOGG’un elektrikli araç ve otonom araç dönüşümünü yakalamış bir proje olduğuna dikkati çeken Varank, sözlerine yer verdi.

“İHRACATI ARTIRMA DERDİNDEYİZ”

Varank, Türkiye olarak nasıl daha fazla ihracat yapabileceklerinin kaygısında olduklarına işaret ederek, “İşte Farplas da hem ciro manasında hem ihracat manasında birebir vakitte dünyanın epey farklı bölgelerindeki mühendislik ofisleri ve üretim tesisleriyle otomotiv sanayisinde kıymetli paydaşlarımızdan biri.

“ÇALIŞMALARDAN ETKİLENDİM”

Üretim süreçlerinde gördüğüm otomasyon ve dijitalleşme manasında Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmalarından etkilendim. Burada dijitalleşmeden, otomasyondan sonuna kadar faydalanılıyor.” dedi.

Fark Holding Üst Yöneticisi Burhanoğlu da şoförün etrafında olan bütün denetim paneli, kapı panelleri, orta konsol, üstteki aydınlatma ve havalandırma üniteleri üzere kesimlerin tasarım ve üretimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

“TOGG İÇİN YESYENİ KOKPİT TASARLADIK”

TOGG için de birebir tasarımı yaptıklarını tabir eden Burhanoğlu, “Onlar için yesyeni bir model kokpit tasarladık. Onun haricinde da spoiler, şarj noktası ve üstteki anten üniteleri üzere farklı modüllerle bir daha TOGG ile çalışıyoruz. TOGG bizim için yalnızca bir araç projesi değil bununla birlikte bir dönüşüm platformu.” değerlendirmesinde bulundu.