Murat Ehil yazdı: Kapanma gelecek mi? Okullar açılacak mı?

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Murat Ehil yazdı: Kapanma gelecek mi? Okullar açılacak mı? Gazeteci Murat Ehil, YetkinReport’taki son yazısında Türkiye’de artan Covid-19 hadiselerini ve son durumu kıymetlendirdi. Okulların açılması gerektiğini belirten Ehil, “Kapanma olmasın, aşısız girilmesin” teklifine dair görüşleri aktardı. Aşı kartı ve aşılılara indirim uygulamasının dal ileri gelenleri tarafınca istendiğini belirten Ehil, “Turizmi açan hükümet okulları açmayacak mı?” diye sordu.

Okulların açılmamasının turizmden daha büyük bir kayıp yarattığına da dikkat çeken Yetkin’in yazısından bir kısım şu biçimde:

“Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 6 Eylül’de okulların açılacağını söylemiş oldu. Fakat Selçuk’un daha evvel de okullar konusunda devamı gelmeyen beyanatı olmuştu; ülkede iğniçin ipliğe her mevzuya karar verenin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan olduğu biliniyor.

Halk sıhhati uzmanı Nuriye Ortaylı geçen hafta YetkinReport’ta iğneleyici bir yazı yayınladı. Madem tehlike kalmadı, turzim açıldı, bu biçimde okullar da açılsın diye. bir daha YetkinReport’ta iktisatçı Erol Taymaz milyonlarca yurttaşı ilgilendiren ve aileleri diken üstünde bekleten okulların açılması konusunda kıymetli bir çalışma yayınladı. Turizmin açılmasıyle elde edilen gelirden epey daha fazlasının okulların kapalı kalmasıyla kaybedildiğini sayılarla ortaya koydu. Daha evvel başkanlığını Cumhurbaşkanlığı eğitim konseyi üyesi Selçuk Pehlivanoğlu’nun yaptığı Türk Eğitim Derneği de gibisi bir çalışma yayınlamış, okulların kapalı kalmasının yalnızca toplumun eğitim kapasitesi değil, ekonomik kayıplarına da dikkat çekmişti. Tıpkı Prof. Dr. Taymaz üzere Koç Holding İdare Konseyi Lideri Ömer Koç da uzaktan eğitimin fakir kesitleri daha berbat etkilediği ve fırsat eşitsizliğini derinleştirdiğini söyleyenlerden.

Yazık çocuklarımıza, bir jenerasyonu kaybediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdogan artık her söylemiş olduğine “isabet buyurdunuz” diyen danışmanlarına değil, sahiden uzman şahıslara danışarak gereken tedbirleri almalı ve okulların bir daha yüz yüze eğitime geçmesine müsaade vermeli. Aç-kapa, aç-kapa çeşidinden toplumda can kaybını, ekonomik kaybı ve moral bozukluğuna yol açan yıpratıcı uygulamalar yerine kapanma olmadan korunmayı sağlayacak tedbirleri düşünmeli. Yetki de sorumluluk da kendisinin.”

YAZININ TAMAMI