LEGO 90 YAŞINDA!

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,300
0
0
LEGO 90 YAŞINDA! LEGO Group bu sene, 1932 yılında Ole Kirk Kristiansen tarafınca temelleri atılan LEGO imal kesiminin 90’ıncı yılını tüm dünyada coşkuyla kutluyor. LEGO Group, daima olarak oyun oynamanın yeni yollarını yaratırken, 90 yılda maksadı hiç değişmedi: Çocukların geleceğini oyun yoluyla inşa etmek ve hayal güçleri ile yaratıcılıklarını harekete geçirmek. Aslında, tıpkı renkteki altı adet 2×4 birbirine geçmeli LEGO üretim modülü, 915 milyondan fazla farklı biçimde birleştirilebiliyor. Bu da dünyanın her yerindeki LEGO tutkunlarının en büyük mutluluğu!

90 yılda adım adım LEGO yolculuğu
Tam 90 yıl evvel Danimarkalı bir marangoz, Danimarka’nın Billund kentindeki atölyesinde bir dizi küçük tahta oyuncak tasarladı. Birinci koleksiyonunda otomobilleri, uçakları ve yoyoları içeren 36 mütevazı kesim vardı ve hepsi o bölgedeki çocukların dünyayı öğrenmelerine yardımcı olmak için ihtimamla tasarlanmıştı. Ancak Danimarkalı marangoz Ole Kirk Kristiansen’in 90 yıl evvel bugün yani 1932’de bilemeyeceği şey, LEGO Group’un dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olacağı ve her yıl milyonlarca çocuğa birbirleriyle oynamaları için ilham vereceğiydi. Ole’nin cümbüşe ve yüksek kaliteli oyuncaklara olan tutkusu yıllar geçse de onun en büyük mirası olarak tesirini sürdürmeye devam etti. Aslında “LEGO”, “İyi Oyna” manasına gelen iki Danca “Leg ve Godt” sözlerinden geliyor.

Ole’nin birinci ahşap oyuncağını yapmasından yirmi altı yıl daha sonra oğlu Godtfred, sonsuz sayıda yaratıcı imal imkanları sunan, bugün bildiğimiz birbirine geçmeli LEGO imal kesiminin patentini aldı. Ana renklerdeki birkaç sıradan imal modülünden hareketle, mütevazı tek bir imal kesimi 18.000’den çok LEGO eserinin temelini oluşturdu. Hatta THE LEGO MOVIE ile bir Hollywood sinemasına ilham oldu. Bu kadarla da sonlu kalmadı; çocukların LEGO MINDSTORMS, robotik ve kodlama hakkında bilgi edinmelerine yardımcı oldu ve 180’den çok görüntü oyununda saatlerce süren dijital maceraya ilham verdi.

Oyunun Gücü
LEGO Uygun Oyna Araştırması’nın 2022 neticelerina bakılırsa, oyun yalnızca cümbüş ile ilgili değil; bununla birlikte çocukluk senelerında kaydedilen gelişim, memnunluk ve tüm aile için kendini âlâ hissetme halinin de ayrılmaz bir kesimi. LEGO Group, 2022 LEGO Âlâ Oyna Araştırması için 30’dan fazla ülkede 55.000’den çok ebeveyn ve çocukla online anket gerçekleştirdi ve sonuçlara göre neredeyse tüm ebeveynler, oyun oynamanın çocukların yaratıcılıklarını (%93), irtibat yeteneklerini (%92), sorun çözme hünerlerini (%92) ve inanç hislerini (%91) sağlamlaştırdığıni düşündüklerini söylüyor. Çocuklar oyun oynarken, süratle değişen dünyada başarılı olmalarına yardımcı olacak maharetler geliştirirler. Ancak en kıymetlisi, neredeyse tüm çocuklar ailece oyun oynamanın kendilerini memnun ettiğini (%97), rahatlamalarına yardımcı olduğunu, başlarını okuldan uzaklaştırdığını (%95) ve hatta oyunun kendileri için en sevdikleri öğrenme yolu olduğunu söylüyor.

LEGO bir aile markası
Oyun yalnızca çocuklar için değil. birlikte oynamak tüm aileyi daha memnun eder, daha kuvvetli aile bağları kurar ve ebeveynlerin %95’ine bakılırsa onların kendilerini âlâ hissetme hallerini artırır. Her 5 ebeveynden 4’ü (%85), ailelerinin LEGO üretim kesimleriyle oynadıklarında daha keyifli olduklarını söylüyor.

Aile kıymetleri her vakit, Ole’nin birinci oyuncaklarını yapmaya başladığı ve bugün genel merkezi hala Danimarka, Billund’da bulunan LEGO Group’un kalbinde yer aldı. Bugün bile LEGO, Kjeld Kirk Kristiansen’in dümeni kendi oğlu Thomas Kirk Kristiansen’e devrettiği Ole’nin ailesine ilişkin.

LEGO Fikir Evi

“Büyük büyükbabam 90 yıl evvel şirketi kurduğunda, oyunun çocukların hayatlarını değiştirebileceğini fark etti – oyun aileleri bir ortaya getiriyor ve çocukların potansiyellerine ulaşmalarını sağlayacak maharetler geliştirmelerine yardımcı oluyor”
diyor LEGO Group Lideri Thomas Kirk Kristiansen ve ekliyor: “Onun yalnızca küçük bir atölyesi vardı, lakin öteki yandan mümkün olduğunca epey sayıda çocuğun oyunun getirdiği faydaları deneyimleyebilmesini sağlamak üzere bir ideali de vardı. “1932, 2022 yahut 100. yıl dönümümüzü kutlayacağımız 2032’de olsun, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm ailelerin güzel oynamalarına yardımcı olarak bu mirası sürdürmeye çalışıyoruz.”

Bir aile markası olarak LEGO, Türkiye’de de sevilen bir marka. Hem pazar potansiyeli olarak birebir vakitte oyunun çocuklarda ve LEGO tutkunu yetişkinlerde ortaya koyduğu gücü göz önüne alarak, LEGO aşkının tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de kuvvetli olduğunu söylemek mümkün.

LEGO HAKKINDA EĞLENCELİ BİLGİLER
• Yalnızca en düzgünü gereğince uygun olabilir: Ole’nin sloganı hala kalite ve güvenlik için çıtayı belirliyor. Çocukların en sevdiği oyuncağı olmaya dayanıp dayanamayacaklarını denetim etmek için LEGO imal kesimleri, çocuklarla buluşmadan evvel düşürülüyor, eziliyor, ısıtılıyor ve yapay ter ve tükürük ile test ediliyor. Hatta yağlı parmakların tesirini test etmek için yağ bile kullanılıyor.
• Eksiksiz Kavrama: Her LEGO üretim modülü, LEGO dizaynlarını bir ortada tutan harika bir “kavrama gücü” sağlamak için bir kıl genişliği kadar (5 my/0,005 mm) hassas bir doğrulukla kalıplanıyor.
• Kalıcı bir dönüm noktası: LEGO imal kesimi, 1999’da – yani birinci kere tasarlanmasından 40 yıl daha sonra – Yüzyılın Oyuncağı seçildi.
• LEGO modülü şablonu: Bugün bildiğimiz LEGO imal kesiminin tasarımı 1958’den beri birebir kaldı, yani 60 yıl evvel üretilen modüller bugün yapılanlara uyuyor.
• Bir model değişikliği: 2030 yılına kadar, tasarımı değiştirmeden ya da kalite yahut güvenlikten ödün vermeden tüm temel LEGO mamüllerini daha sürdürülebilir gereçlerden yapmayı hedefliyor. Sürdürülebilir kaynaklı şeker kamışından yapılmış yaklaşık 150 LEGO üretim modülü ve 2021’de geri dönüştürülmüş PET plastik şişelerden üretilmiş bir prototip LEGO modülü görücüye çıktı.

PET plastik şişelerden üretilmiş bir prototip LEGO

• Küçük eller için büyük üretim kesimler: LEGO DUPLO, küçük çocukların yaratıcı bir biçimde oynamasına yardımcı olmak için 1969’da tanıtıldı; DUPLO üretim kesimleri, tüm boyutlarıyla LEGO imal kesimlerinin iki katı boyutunda.
• Eksiksiz ahenk: LEGO Oyun Sistemi ortasındaki tüm yapıların birbirleriyle uyumlu olmasını sağlamak için her LEGO Minifigürü, saçları yahut rastgele bir şapkası yahut aksesuarı olmadan 4 LEGO üretim kesimi uzunluğunda üretiliyor.

Daha parlak bir gelecek inşa etmek
Geçtiğimiz 90 yıl, oyunun tüm çocuklar için ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Bu niçinle, LEGO Group’un kar hisselerinin yüzde 25’i LEGO Foundation’a gidiyor ve dezavantajlı durumda olanlar ile krizlerden etkilenenler de dâhil milyonlarca çocuğa oynama ve öğrenme talihi veriyor. Geçen yıl LEGO Foundation, dünyanın dört bir yanındaki çocukların oyun yoluyla potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için 440 milyon ABD dolarının üzerinde bir taahhütte bulundu.