İkinci el pazarında hareketlilik: Stokçular araçları piyasaya sürecek

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Otomotiv piyasasındaki fiyatlar dalgalanmaya devam ediyor. İstanbul Erbaş Rami Açık Oto Pazarı’nda esnaf fiyat güncellemesi yapmaya başladı.

Belirlenen yeni fiyatlarla sıfır araba ve ikinci el araba içinde fiyat farkı açıldı. İkinci el araba meblağlarının düştüğünü belirten esnaf, sıfır araba ile fiyat farkının yüzde 100 arttığını söylemiş oldu.

STOKÇULAR ARTIK BEKLEMEYECEK

Öteki yandan, stokçuların ziyan etmemek için yılbaşı prestijiyle ellerindeki 2021 model arabaları piyasaya sürecekleri de sav edildi.

İkinci el araba satışı yapan galerici Murat Çağan, sıfır ile ikinci el içinde fiyat farkının arttığını belirterek, “Şu an ikinci el bir otomobil 100 bin TL ise sıfır otomobilin fiyatı 200 bin TL. Sıfır ile ikinci el içinde 100 ile 150 bin TL fark oluşuyor. Bunun sebebi dolardan kaynaklı dedik lakin o da değil. Şu an dolar düşüşünden kaynaklı olarak düşmüyor. Piyasadan para çekildi, çekildiği için insanların alım gücü azaldı. 1 ay evvel 30-40 bin TL ortası fiyat farkı vardı.

Beşerler dolarda, altında ve dövizde olan parayı otomobile yatırıyordu. Tam bu yükselişte dolar yükseliyor diye beşerler dolar alıyordu bu sefer otomobiller ikinci planda kaldı.

Bundan dolayı otomobil alış satışı yavaşladı. Fark açıldı. Farkın açılma niçini dolar ancak biz dolarla almadık arabayı artık dolarla almış olsak ona göre fiyatları düşürürdük.”
dedi.

“STOKÇULAR OTOMOBİLLERİ PİYASAYA SÜRECEK”

Galerici Zeynel Coşkun, stokçuların ellerindeki arabaları piyasaya sürmek zorunda kalacaklarını belirterek, “10 gün öncesine göre fiyatlar yüzde 15 yüzde 20 civarında düştü. Bayide satılan otomobilin 150 bin üzerinde otomobil satıyorlardı. Şu an bayideki sayının altına düştü lakin bir daha de satılmıyor, zira binici küstü.

Ben otomobilin çoğalacağına inanıyorum. Zira 2021 modeller bayilerin önünde duruyor. Bunları mecburen tüketmek zorundalar. Zira 2022 yılında yeni modeller gelecek. bir daha birebir biçimde alım satım yapacak öteki dermanı yok. Stokçular elindeki 2021 modelleri bir an evvel satmaları gerekiyor.”
diye konuştu.