Hyundai, Türkiye’de 2022 üretim gayesini deklare etti

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel; geçen yıl ve 2022’deki üretime dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl üretimde, ihracatta ve iç piyasada amaçlarının üzerinde bir performans gösterdiklerini belirten Berkel, “Bu sene üretim maksadımızı 202 bin 500 adet olarak belirledik. İhracatımızı da 184 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yani bundan evvelki yılla kıyasladığımız vakit önemli bir artış olacak. Bu aslında Türkiye iktisadına de önemli bir katkı sağlayacak.” dedi.

Geçen yıl salgından dolayı küresel manada önemli meşakkatler yaşandığını ve çip krizinin bütün markaları etkilediğini lisana getiren Berkel, lakin marka olarak daha önce aldıkları önlemler yardımıyla bilhassa üretim tarafında büyük külfetler yaşamadıklarını söylemiş oldu.

“SATIŞLARIMIZI ARTIRDIK”

2021 yılına 28 bin satış planıyla başladıklarını ve planladıkları sayının epey üstünde araç satışı gerçekleştirdiklerini belirten Berkel, “Geçen seneyi 38 bin 530 adet satarak kapattık. bundan evvelki yılla kıyasladığımız vakit satışımızı yüzde 35 artırdık. 2020’de yüzde 3,7 olan pazar hissemizi, 2021’de yüzde 5,2’ye çıkardık.” sözlerini kullandı.

Murat Berkel, geçen yıl Hyundai Assan’ın 162 bin 140 araç ürettiğini tabir ederek, “bundan evvelki sene 137 bin 100 adet üretmiştik, üretimimiz yüzde 18 arttı. İhracat da 138 bin 235 oldu. Yani toplam ürettiğimiz aracın yüzde 85,2’sini yurt dışına gönderdik, yüzde 14,8’i de iç piyasada satıldı.” diye konuştu.

“IONIQ 5 TÜRKİYE’YE GELİYOR”

Berkel, bu yıl elektrikli IONIQ 5, yavaşça ticari Staria ve i20 N modellerinin Türkiye’de satışa sunulacağı bilgisini paylaşarak, “IONIQ 5’i Türkiye’ye mayıs, haziran ayı üzere getirmeyi planlıyoruz. Nitekim Avrupa’da hayli ilgi nazarann bir araç oldu. IONIQ 5 büsbütün elektrikli olarak üretilen ve epey da beğenilen bir araç. Avrupa’da yılın arabası olmak için finale kaldı.

Türkiye’de de güzel bir tesir yaratacağımızı düşünüyoruz. Burada alışılmış ÖTV’nin de bir daha ayarlanmasını bekliyoruz.

Devletin bu elektrikli araçların satışını desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünyada bu noktada önemli manada bir değişim yaşıyoruz. Biz de elektrikli araçlarımızı Türk tüketicisine sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
dedi.