‘Hesabınızda milyon dolar var’ iletisi ile tüm hesabı boşaltıyorlar

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘Hesabınızda milyon dolar var’ iletisi ile tüm hesabı boşaltıyorlar Son aylarda siber dolandırıcılar, SMS ve Whatsapp iletisiyle cep telefonu kullanıcılarını maksat alıyor. Günlük yarar vaadeden ve kelamda hesaptaki paranın çekilebileceğini bildiren SMS’ler ile kullanıcıları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Son olarak biroldukça bireye “Hesabınızda 2.196.659 USD’lik bakiyeniz var” iletisi gönderiliyor. Tuzağa düşüp kullanıcı ismini ve şifreyi verilen adrese girenler, dolandırıcıların telefonlarına erişimine imkan sağlıyor.

DHA’nın haberine bakılırsa, uzmanlar bu biçim iletilerle direkt dolandırıcılık yapılmasa da SMS gönderilen şahısların kandırılmaya ne kadar uygun olduğunun tespit edildiğini lisana getiriyor. Dolandırıcılık gayeli gönderilen kimi bildirilerdeki kontaklara tıklandığında bireylerin toplumsal medya hesaplarının çalındığı ya da kullanıcıdan kelamda yüksek çıkar vaadiyle para talep edildiği açıklandı.

‘BANKA DOĞRULAMA SMS’LERİNİ DE ELE GEÇİREBİLİRLER’

Boğaziçi Üniversitesi İdare Bilişim Sistemleri Kısım Lideri Prof. Dr. Alım Metin “Bu üslup hücumlara, ‘oltalama’ diyoruz. Bunun e-posta versiyonu da var. Artık de SMS ve Whatsapp bildirisi olan versiyonları çıktı. Burada şu hedefleniyor; karşınıza bir link gelir, tıklayınca bir uygulama yüklemeniz istenebilir. Anlık olarak bir internet sayfasına da yönlendirebilir. Orada toplumsal medya hesaplarınıza girmek isteyebilirler. Karşınızda uydurma bir internet bankacılığı sitesi bulabilirsiniz. Bunlar işin görünen kısımları. Gerçek uygulamaya epey benzeyen bu uydurma uygulama yüklenebiliyor. Telefonumuza gelecek olan banka doğrulama SMS’lerini de ele geçirebilirler” dedi.

‘BU BİÇİM TAARRUZLARA TOPLUMSAL MÜHENDİSLİK SALDIRISI DA DENEBİLİYOR’

Dolandırıcılık bildirileriyle toplumsal bir profilleme yapıldığını belirten Prof. Dr. Alım Metin, “Telefon dolandırıcılıklarında, link ile ne derece kandırılıp kandırılmadığınıza da bakılabiliyor. sonrasındasında bankadan arıyoruz diye arama yapılabiliyor. Bugün bize bir telefon araması geldiği vakit 444’lü numara olduğunu görüp inanmamak lazım. Siber saldırganlar rastgele bir numarayı taklit ederek arama yapabiliyorlar. Gelen bildiriler bizim toplumsal direncimizi ölçüyor, bu üslup ataklara ‘sosyal mühendislik’ saldırısı deniyor. kimi vakit de size bu süreç kararında en az şu kadar ölçü ödeyebiliyoruz, o yüzden üstünü siz tamamlayın bu parayı geri alın üzere bildiriler da gelebiliyor” diye konuştu.

‘SİLİP GEÇİYORUM’

Dolandırıcılık iletilerinin sık sık geldiğini söyleyen Resul Bulak, “Her telefonu elime aldığımda yok 10 bin lira yok 50 bin lira kazanın diyorlar. Onlar bana inandırıcı gelmiyor. Borsayla ilgili SMS’ler geliyor. İşte şu kadar para yatırırsanız şu kadar para alırsınız, şuraya tıklayın diye bildiriler geliyor” diye konuştu. Bu üzere bildirileri okumadan sildiğini tabir eden Halil Demir, “Bana da fazlaca geliyor, silip geçiyorum. Herkese gelebilir bu iletiler, okumadan silip geçsinler” dedi.

‘DEDEMİ 700 TL DOLANDIRDILAR’

Bu sistemle birfazlaca kişinin dolandırıldığını belirten Uğur Deniz Akkaya “10 bin lira kazandınız SMS’leri epeyce geliyor bana. Bu usulle fazlaca dolandırılan var, etrafımda de var. İletilerde ‘Para ister misin? Kazandın, kapora at’ yazıyor, daha sonra da dolandırılıyorsun. Ben inanmıyorum, dedemi de 700 TL dolandırdılar. Kurumsal firmaların sitelerini kopyalıyorlar ona benim de inanasım geliyor” biçiminde konuştu. (HABER MERKEZİ)