Gazeteci Çakır: Sedat Peker geçmişte yazdığım haberi kaldırtmak istedi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Gazeteci Çakır: Sedat Peker geçmişte yazdığım haberi kaldırtmak istedi Osman Çaklı

31 Mart 2019 seçimlerine giden periyotta Ordu’nun Ünye ilçesinde gazetecilik yapan Cihan Çakır, AK Parti’nin şu anki Ünye Belediye Lideri Hüseyin Tavlı hakkında eleştirel yazılar yazıyordu. Sedat Peker’in son vakit içinderda yayınladığı görüntülerden daha sonra gazeteci Cihan Çakır, kendisinin seçimlerdilk evvel Peker tarafınca aranıp yazdığı yazıların kaldırılmasının talep edildiğini deklare etti.
Cihan Çakır ile Sedat Peker’in kendisini aradığı periyotta yaşanılanları konuştuk.

‘BU HABERİ KALDIRMANI RİCA EDİYORUM’

Cürüm örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker, uyuşturucu ticaretinden, silah ticaretine, suikastten cinsel akına kadar birfazlaca cürüm hakkında kıymetli argümanlarda bulunuyor. Anlattığı hadiselerde kendisinin de “masum” olmadığını söyleyen Peker hakkında Ünye’de gazetecilik yapan Cihan Çakır değerli bir savda bulundu.

31 Mart mahallî seçimlerinde Ünye Belediye Başkanlığına AK Parti’den Hüseyin Tavlı aday gösterildi. Çakır da adaylığın katılaşmasından daha sonra çalıştığı gazetede Tavlı ile ilgili geçmişteki bağlarıyla ilgili eleştirel yazılar kaleme almaya başladı.

Yazıların yayınlanmasından daha sonra 2019 yılının mart ayında Sedat Peker Ünye’deki bir dostu aracılığıyla Çakır’a ulaşmış. Çakır, ismini açıklamadığı, Peker’in dostu olan kişinin çalıştığı gazeteye gelerek görüşme talep ettiğini lisana getiriyor. Çakır, bu kişinin telefonundan Peker’in kendisine ulaştığını ve şu biçimde söylemiş olduğini anlatıyor: “Kardeşim biz sizi tanıyoruz. Yürekli bir gazetecisin, yalnız ‘şu biçimde’ bir haber var. Bunu kaldırmanı rica ediyorum.”

Görüşmenin akabinde Peker, yakını olan şahsa bir ileti yolluyor o iletide ise “Kıymetli dostum Ö. Abi sana haberin linkini yolluyorum bir zahmet haberi kaldırtıp bana da bilgi verirsen sevinirim. Ben de dostlarımızı bilgilendiririm. Senden haber bekliyorum…” sözleri yer almış.

‘KARDEŞİM SEN DİKİŞ TUTMUYOR MUSUN?’

Telefon görüşmesinden daha sonra yazının yayınlandığı siteden temas kaldırılmış. Fakat Tavlı hakkında yazılar yazılmaya devam edilince, birinci toplantıdan bir hafta daha sonra Sedat Peker’in Ünye’deki dostu tekrar Cihan Çakır’ın yanına gitmiş ve Peker ile bir görüşme daha gerçekleşmiş. toplantıda Çakır, Peker’in kendisine “Kardeşim sen dikiş tutmuyor musun, ne biçim adamsın” diye reaksiyon gösterdiğini anlatıyor. Çakır “Ne demek istiyorsun’ diye karşılık verdiğinde “Biz sana demedik mi, bu adam hakkında yazma, dostlarımız var” karşılığını aldığını anlatıyor. Çakır, dostlarının kim olduğunu sorduğunda ise Peker, bakanlığı işaret ederek “çapını” aşacağını vurgulamış. Çakır, yazdığı yazılarda bir sorun olmadığını, türel sonların dışına çıkmadan demokratik hakkını kullandığını tabir etmiş. Peker de kendisini bakanlıktaki dostlarına karşı mahcup ettiğini ve rezil olduğunu söylemiş.

Çakır’a göre, telefon görüşmelerinde Peker’in kelamını ettiği ‘bakanlıktaki dostlar’ İçişleri Bakanlığı’ndan. Hatta Çakır, bu kişinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu düşünüyor. Bu argümanını ise Hüseyin Tavlı ile Süleyman Soylu’nun geçmişten gelen dostluklarına dayandırıyor: “Süleyman Soylu’nun sigortacılık yaptığı devirde Hüseyin Tavlı da İstanbul Gaziosmanpaşa’da elektrikçilik yapıyordu. Bu iki isim komşu.”

Çakır, ikinci toplantıdan daha sonra yazılan yazıları kaldırmayacağını Peker’e iletiyor Çakır, yaşanılanları gazeteci gözüyle hakikat bulmadığını bu niçinle birinci toplantıdan daha sonra bir haberin kontağını siteden kaldırsa da daha sonraki yazıları kaldırmayı reddediyor.