Futbol oynarken lisanı boğazına kaçtı, yan alandaki siyasetçi kurtardı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Futbol oynarken lisanı boğazına kaçtı, yan alandaki siyasetçi kurtardı Tekirdağ’da halı alanda futbol oynarken rakibi ile çarpışması daha sonrası lisanı boğazına kaçan ve şuurunu kaybeden Azat Halo (21), yan alanda futbol oynayan, daha evvel birinci yardım eğitimi alan Yunus Kara ile alanda bulunanlarının yaptığı müdahale ile yaşama dönmesi sağlandı.

Dün akşam saatlerinde yaşanan olayda, maç sırasında rakibi ile çarpışan Azat Halo, bir anda yere yığılarak baygınlık geçirdi. Lisanı boğazına kaçan Halo, şuurunu kaybederken, saha ortasında yaşanan paniğin akabinde yan alanda arkadaşlarıyla halı saha maçı yapan ve ‘ambulans çağırın’ seslerini duyan Yunus Kara, gencin yardımına koştu. Kara, baygınlık geçirdikten daha sonra lisanı boğazına kaçıp şuuru kapanan ve çenesi kilitlenen gence sahadakilerle müdahale ederek, lisanını çıkardı. Sıhhat takımları gelene kadar müdahalesini sürdüren Kara, Halo’nun nefes alıp vermesini sağladı. sonrasındasında Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne gdolayılen Azat Halo, tedavisinin akabinde meskenine gönderildi.

‘HALI SAHA İŞLETENLERE BİRİNCİ YARDIM EĞİTİMİ OLMALI’

Halo’ya müdahale ederek yaşama döndüren ve beraberinde DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Lideri Yunus Kara, DHA’ya yaptığı açıklamada daha evvel birinci yardım eğitimi aldığını söylemiş oldu. Kara, “Olay anında yan alanda maç yapıyorduk. Ambulans çağırın seslerini duyar duymaz koşarak olay yerine gittim. Yerde yatan gencin nefes alamadığını fark edince lisanının boğazına kaçtığını iddia ettim. O denli de olmuştu. Boğaza kaçan lisanın çıkarmak için sıradan uğraştım. Ambulans gelene kadar gencin nefes alışverişi biraz olağanlaştı. Gece hastaneye yaptığımız ziyarette de gencimizin durumunun uygun olduğunu gördük. tekrar geçmiş olsun” dedi. Birinci yardımın değerine değinen Kara, “Halı saha işleten bireylerde yahut çalışanlarda kesinlikle birinci yardım eğitiminin olması gerekiyor. Bu üzere yerlerde her an birinci yardım gerektirecek olaylar yaşanıyor. Her yıl halı alanlarda yaşanan mevt haberlerini duyuyoruz. Bunun için her türlü tedbirin alınması gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)