Erzurum’da imam hatipli öğrenciler, Tesla’ya rakip elektrikli araç üretti

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Erzurum’daki Yakutiye İmam Hatip Lisesi Öğrencileri, ellerindeki yerli imkanları kullanarak yeni bir proje hazırladı.

5 AYDA ÜRETİLDİ

TEKNOFEST yarışları 5 ay üzere bir müddetde ürettikleri elektrikli otomobille 50 kilometre sürate çıkan gençler, 50 kilometre yol katetti.

6 SAATTE TAM ŞARJ

İmam hatipli öğrenciler tarafınca tasarlanan elektrikli araç, 6 saat içerisinde şarj olabiliyor.

İSMİ DADAŞ

Elon Musk’ın ürettiği Tesla isimli elektrikli arabaya rakip olması için tasarlanan araç, 31 Ağustos ile 5 Eylül ortası Kocaeli’de düzenlenecek olan TEKNOFEST yarışlarında ‘Dadaş’ isimiyle Erzurum’u temsil edecek.

50 KİLOMETRE GİDEBİLİYOR

Öğrencileri ile birlikte elektrikli araç ürettiklerini belirten Proje Koordinatörü ve Yakutiye İmam Hatip Lisesi Fizik Öğretmeni Fatih Toprak, “Yakutiye Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak TEKNOFEST yarışlarına katılmak için elektrikli bir araç tasarladık. Daha evvel üniversiteler içinde yapılıyordu. Bu sene birinci kez liseler ortası olacak. Biz de bu yarışa aracımızı tasarlayarak katıldık. 31 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri içinde yarışa katılacağız. Bu bir sürat ve mühlet yarışı değil büsbütün güç verimliliği ile alakalı bir müsabaka. Aracımız 50 kilometre araya gidebiliyor. 50 kilometre sürate çıkabiliyor ve 6 saat içerisinde şarj oluyor.

“ÖRNEK OLACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Tüm dizaynlarımız ve çalışmalarımız bu tarafta oldu. 9 kişilik kadroyla aracımızı tamamladık. En başta gelişme raporu hazırladık. Bu raporda aracın rengi, tekerlekleri dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını belirledik. Bu süreç pandemi devrinde gerçekleşti ve bizi biraz etkiledi. Sokağa çıkma kısıtlaması vardı ve çocukları çıkartamıyorduk. Aracımızı 5-6 aylık bir müddetde tamamladık. Kocaeli’de bizimle birlikte yarışacak 40 lise var. Daha evvel üniversite seviyesi vardı ancak lise seviyesinde Erzurum’da birinci biziz. Örnek olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

“GEREKLİ MODÜLLERİ ÜRETEREK OTOMOBİLİMİZİ OLUŞTURDUK”

Yarış için aracı tasarladıklarını kaydeden Yakutiye İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahmet Yasin, “İlk evvel gelişme raporu hazırladık. Bu rapor içerisinde tüm tasarımlarımızı yaptık. Akabinde TEKNOFEST’in bize vermiş olduğu takviyeyle üretime geçtik. Üretim etabında birinci olarak şaseyi tasarladık. daha sonra gerekli kesimleri üreterek otomobilimizi oluşturduk.” açıklamalarında bulundu.

“PROGRAMDAKİ HEDEFİMİZ, ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ DONANIMLARI KAZANDIRMAK”

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü olarak tüm liselere takviye verdiklerini ve bu üretilen araçtan dolayı fazlaca gurur duyduğunu söyleyen Erzurum Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, “Erzurum’da kısa ismi ERBAP olan Erzurum Başarıyı Artırma Programı uyguluyoruz. Bu programdaki gayelerimizden biriside çağın gerektirdiği bilgi ve donanımları kazandırmak. Emelimiz doğrultusunda Erzurum’daki tüm okullarımızda proje tabanlı çalışmalar yapılıyor. Bizde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü olarak takviyelerimizi sunuyoruz. Yakutiye İmam Hatip Lisemiz bizi ürettiği otomobil ile hayli gururlandırdı. Büsbütün kendilerinin tasarladıkları ve kendi imkanlarıyla ürettikleri elektrikli aracımız. Bu aracımızı bugün halkımıza tanıtıyoruz. Umarım öğrencilerimiz müsabakalarda derece kazanacaklar.” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki aksiyoncular, HDP’yi savunmaya kalktı