Ekrem İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Yanlışınızdan vazgeçin

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ekrem İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Yanlışınızdan vazgeçin İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, 50 bin metrekarelik Yakuplu Kent Ormanı’nı hizmete açtı. Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık ve Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt da açılışta İmamoğlu’na eşlik etti.

Erkem İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kanal İstanbul’la ilgili tenkitlerde bulundu. Gayelerinin “yeşil ve yaşanabilir bir kent yaratmak olduğuna” vurgu yapan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“‘Efendim, kanal yapacağız, İstanbul kurtulacak. Ulusal bir proje.’ Ya Allah’ın aşkına; şundan daha ulusal bir proje var mı? Doğayı korumak hayatı korumaktır. Doğayı korumak ve geliştirmek, yeşil alanları büyütmek, geleceği kurtarmaktır. Bakın bu kadar net. Dünyanın en birinci sıkıntısı şu anda yeşili korumak, global ısınmaya karşı çaba vermek.”

‘MARMARA DENİZİ’Nİ YOK EDEMEZSİNİZ’

“Doğaya karşı yapılan yanlışlar, bir güvenlik meselesidir; ömrü tehdit eder. O bakımdan bize taahhüt edilenin de altını çizeyim de bilin: O ‘Kanal’ denilen problemin ortasındaki, kanal değil; sağına soluna dikilecek şu binalar… Sorun o. Problem bir daha duygusal” diyen İmamoğlu kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Bizim o işe tahammülümüz yok. İstanbul buraya kadar geldi. Buraya tahammülümüz yok. Bunun gösterisi da olmaz. Allah aşkına yapmayın. Ancak bak bunun olur. ‘Efendim, millet bahçeleri yapıyoruz,’ Allah razı olsun. Daha fazlasını yapın. Daha fazla yeşil alanlar yapın; ancak bunu yapmayın. Bu yanlıştan dönün. Israr ediyoruz, yalvarıyoruz yanlışınızdan dönün. Yanlış yapıyorsunuz. Elinizdeki yetkiyle, İstanbul kentinin geleceğini meşakkate sokamazsınız. Türkiye’nin geleceğini, tehdit altında bulunduramazsınız. Marmara Denizi’ni yok edemezsiniz. Biroldukça öne sürülen sebebi var. O bakımdan buradan ben, bu derin bildirisi vermek zorundayım.” (HABER MERKEZİ)