Dumlupınar Üniversitesi’nde dolandırıcılık savı YÖK’e taşındı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Dumlupınar Üniversitesi’nde dolandırıcılık savı YÖK’e taşındı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne kayıt yapmak isteyen yabancı asıllı öğrencilerin dolandırıldıkları argüman edildi. Üniversiteye kayıt yaptıran bir yabancı öğrenci kendisini dolandıran kişinin üniversitede vazifeli bir işçi olduğunu öne sürdü. Üniversite rektörlüğüne şikayette bulunan öğrenci, yaşadıklarının incelenmesi talebinde bulunurken kendisi üzere en az 20 öğrenci olduğunu tabir etti. Fen Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’nda nazaranvli bir öğretim üyesi de, “üniversitede çalışan biroldukca akademisyen ve çalışanın bu işten haksız çıkar sağladığını ve adapsız işler yaptıklarını” sav ederek Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Başkanlığı’na şikayette bulundu.

‘EĞİTİM SEKRETERİ PARAYI CEBİNE KOYDU’

Ammar A. ismindeki yabancı öğrenci, yüksek lisans eğitimi için 1 yıl evvel Türkiye’ye geldi ve Kütahya’da öbür bir yabancı öğrenciyle tanıştı. Bu kişinin tavsiyesi üzerine üniversiteye kabul almak için bir şirketle görüştü. Şirket, Ammar A.’ya yüksek lisans için tüm süreçleri yapacaklarını ve üniversiteye kabul alacağını söylemiş oldu. Ammar A. yapılacak süreçlerin resmi olup olmadığını sorunca görüştüğü kişi, “Her şey resmi olacak” dedi lakin para ödemesi gerektiğini söylemiş oldu. Ammar A. da, ödemeyi üniversiteye kabul aldıktan daha sonra yapacağını şirket yetkilisine iletti.

toplantıdan birkaç gün daha sonra Ammar A., üniversiteye kabul edildiği haberini aldı. Öğrenci işlerinden öğrenci evrakı aldıktan daha sonra da parayı ödemek için şirketin yolunu tuttu. Ofiste, isminin ‘Mahmut’ olduğunu söyleyen bir kişi tarafınca karşılandı. Bu bireye 700 dolar ve 1400 lira para verdi. Ammar A. çabucak hemen ofiste otururken bu paranın 500 dolarını A.Y. ismindeki öteki bir kişinin cebine koyduğunu gördü. sonrasındasında da A.Y.’nin, Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde çalıştığını öğrendi.

‘BANA TATLI ALACAKSIN’ DİYEREK GÖNDERDİ

Ammar A. bu parayı ödedikten daha sonra Türkçe öğrenmek için her gün Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki derslere girdi. Beş ayın sonunda lisansüstü derslerle ilgili bilgi almak için tekrar öğrenci işlerine giden Ammar A. burada A.Y.’yi gördü. A.Y., Ammar A.’ya, “Senin evraklarında sorun var” diyerek 1400 lira daha ödeme yapması gerektiğini söylemiş oldu. Ammar A. bu kelamlar üzerine, durumdan şüphelenerek polise gideceğini belirtti. Polise gitmesini engelleyen Alper Y., “Senin meselesini çözeceğim. Meselesini çözdükten daha sonra bana tatlı alacaksın” diyerek Ammar A.’yı gönderdi.

KAYDI SİLİNDİ: UYDURMA EVRAK YAZMIŞLAR

5 Eylül’de yüksek lisans müracaat sonuçları belirtildi. Ammar sonuçlara bakınca listeye yedinci yedek olarak girdiğini öğrendi. Öğrenci işlerine giden Ammar, daha evvel tanıştığı A.Y.’yi sordu. Lakin karşısında bu sefer öteki bir nazaranvli oturuyordu. Yeni atanan bu misyonlu, “Senin öğrenci kaydın silinmiş, münasebet olarak da geçersiz evrak yazmışlar” karşılığını verdi. Kaydının silindiğini öğrenerek büyük şaşkınlık yaşayan Ammar A., bu durumun ‘Mahmut’ isimli kişi ile A.Y. içinde uyuşmazlık yaşanmasından kaynaklandığını tez ediyor.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü’ne başvurarak yaşadıklarının araştırılmasını isteyen Ammar A., dilekçesinde şunları söylemiş oldu: “Yabancı asıllı öğrencilerin kabullerini veren YÖS ünitesinde çalışan bireyler temasta oldukları öğrencilere Whatsapp uygulaması üzerinden bilgi veriyor. Müracaat yapmak isteyen öteki öğrencilerin bundan haberi olmadığı için yalnızca mutabakatlı bireylerin müracaat yapması sağlanıyor. Bu durumun araştırılmasını istiyorum zira bu hak yemektir. Türk kanunlarına ve adaletine hem inancım birebir vakitte hürmetim sonsuz. Gayem bu ülkede kaliteli bir eğitim almak ve akabinde ülkeme dönmek.”

Başvurusunun akabinde Kütahya’dan ayrılan Ammar A., öbür bir üniversiteye başvurdu. Şartları sağlayan Ammar A., yeni üniversitesine kayıt yaptırarak yüksek lisans eğitimine başladı.

YÖK’E ŞİKAYET: ÖRGÜTLÜ BİR HALDE HAREKET ETTİLER

Ammar A.’nın rektörlüğe başvurusu daha sonrası biroldukça yabancı asıllı öğrenci de misal olaylar yaşadıklarını deklare etti. Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi’nde bakılırsavli bir öğretim üyesi de olayla ilgili, YÖK’e şikayette bulundu. Öğretim üyesi, gönderdiği dilekçede, üniversiteye yabancı asıllı öğrenci alımı konusunda yasa dışı uygulamalar gerçekleştirildiğini söylemiş oldu.

Dilekçesinde yasa dışı uygulamalarla üniversite idaresinde yer alan birtakım isimleri haksız çıkar elde etmekle suçlayan akademisyen şunları yazdı: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin tüm kısımları için bir fiyat tarifesi çıkartılmış, bu fiyat tarifesi yurt haricinden öğrenci getiren şirketlere gönderilerek öğrenci başı 300 dolar ile 1000 dolar içinde değişen meblağlarda para karşılığı kontenjanlar peşkeş çekilmiş. Bu şirketlere de memleketler arası öğrenci müracaat sistemi üzerinden farklı bir ‘PANEL’ açılarak kendi öğrencileri ismine müracaat yapmaları, müracaatın takibini yapabilmeleri için yetki verilmiş. Bu durum fırsat eşitliği prensibine ters olduğu üzere devlet nazaranvlisi pozisyonunda bulunan şahısların bakılırsavlerini berbata kullanarak çıkar elde ettiklerinin açık bir kanıtıdır. Şirketlere sistem üzerinden verilen yetkilerin durumu üniversitenin bilgisayarları üzerinde yapılacak bir incelemeyle anlaşılabilecektir.”

Öğretim üyesi dilekçesinde sistemin nasıl işlediğini de şöyleki anlattı. “Örneğin bir öğrenci genele açılan sistemden kendisi müracaat yaptığında ‘herhangi bir kısma yerleştirilmediniz’ halinde başvurusu sonuçlanırken tıpkı öğrenci şirket üzerinden şirkete para ödeyerek müracaat yaptığında kabul alabilmektedir. Örneğin Myanmar asıllı M.T.Z. isimli öğrenci evvel kendisi direkt müracaat yapmış, rastgele bir kısma yerleşememiş, şirkete para ödedikten daha sonra başvurusu şirket tarafınca kendisine verilen şifreyle yinelanmış, bu sefer birebir öğrenciye anında kabul verilmiştir. Tıpkı durum Sudan asıllı G.G. isimli öğrencide de kelam konusudur. Bu öğrencilerin anlatılan bu durumu üniversitenin kayıtlarından teyit edilebilir.”

Dilekçede ayrıyeten örgütlü biçimde öğrencileri dolandırdıkları argüman edilen üniversite yöneticilerinin ve kelam konusu şirketlerin isimleri da yer aldı.