Dokumacılık Mühendisliğini yeğleyen 2 kez kazanıyor

Glavrone

New member
23 May 2021
148
0
1
İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde, ülkemizdeki Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri, Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Dokuma Sanayii Patronları Sendikası (TTSİS) iş birliğinde 2019 yılında başlatılan “Tercihim Dokuma Mühendisliği” projesi üçüncü yılında öğrencilere dayanak olmaya devam ediyor.

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında sürdürülebilir ve daha katma pahalı ihracat için eğitilmiş nitelikli iş gücünün istihdamına dayanak sağlayan İhracatçı Birlikleri ile Yükseköğretim Şurası (YÖK) içinde imzalanan protokolde, Dokumacılık Mühendisliği’ni tercih edecek öğrencilere karşılıksız burs imkânı ve iş garantisi veriliyor. Nitelikli gençlerin bölüme kazandırılması hedefiyle 2 yıldır faaliyetlerini sürdüren burs ve istihdam projesi, “Tekstil Mühendisliği” kısmının doluluk oranlarını yüzde 42’den yüzde 86’ya yükseltirken kısım puanlarını da yaklaşık 100 puan arttırdı. Dokuma Mühendisliği tercih edilme sayılarını yüzde 208 artıran proje kapsamında bugün 200’e yakın öğrenciye burs veriliyor.

Tercihim Dokuma Mühendisliği projesiyle, yükseköğretimden sanayiye nitelikli insan gücü yetiştirmek emeliyle öğrencilere üniversitede okurken staj, mezun olduktan daha sonra da istihdam garantisi sağlanıyor. Üniversite imtihan kararına göre sıralamada birinci 20 bine giren öğrencilere net taban fiyat fiyatında, 20-50 bin içindeki öğrencilere minimum fiyatın yüzde 70’i, 50-80 bin içindeki öğrencilere ise taban fiyatın yüzde 50’si kadar burs veriliyor. Gençlerin kesim ismine müspet dönüşümde faal rol alması için bu yıl proje kapsamında burs programına ek olarak üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde öğrencilere en az bir periyot üretim fabrikalarında uygulamalı eğitim programı yaptırmayı hedefliyor.

Tercihim Dokuma Mühendisliği projesi kapsamında burstan yararlanabilmek için öğrencilerin birinci 5 tercihlerinden birinin “Tekstil Mühendisliği” olması kaydıyla kısma yerleşmiş olması gerekiyor. Burs muvaffakiyet kriterleri doğrultusunda öğrencilerin her yıl 4 üzerinden 2,5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalamasına sahip olması bekleniyor. Proje kapsamında rastgele bir sayı hududu olmaksızın kriterleri sağlayan tüm öğrenciler, üniversitelerin hazırlık kısımları de dahil olmak üzere lisans eğitimleri boyunca burs almaya hak kazanıyor. Dokuma Mühendisliği bursu çalışması Dokumacılık ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Dokuma Patronları Sendikası iş birliğinde, Ticaret Bakanlığının onayları, Yükseköğretim Şurası (YÖK) ile imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Burs projesi, Dokumacılık ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Dokuma Sanayi Patronları Sendikası tarafınca finanse ediliyor.

“Tercihim Dokuma Mühendisliği” Projesine takviye veren Kurum ve İhracatçı Birlikler:

• T.C. Ticaret Bakanlığı
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)
  • Yükseköğretim Heyeti (YÖK)
  • İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)
  • İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)
  • Akdeniz Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB)
  • Akdeniz Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB)
  • Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)
  • Ege Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)
  • Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB)
  • Güneydoğu Anadolu Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği
  • Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)
  • Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB)
  • Türkiye Dokuma Sanayii Patronları Sendikası (TTSİS)
Hibya Haber Ajansı