Doğa, İlahi Yahya’nın daha yükseğe uçmasını nasıl engelledi?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,870
0
0
Doğa, İlahi Yahya’nın daha yükseğe uçmasını nasıl engelledi?
Günaydın Bugün perşembe. Ünlü bir Manhattan katedralinin altını keşfederek neden başlangıçta planlandığı kadar yüksek olmadığını öğrenelim.

Manhattan taş ve çelikle yeniden tasarlandı, ancak insan yapımı olmayan faktörler genellikle mimarların ve mühendislerin neleri tasarlayabileceğini ve inşaat ekiplerinin neleri inşa edebileceğini belirler. Meslektaşım William J. Broad’ın karısıyla yaptığı bir turdan sonra öğrendiği gibi, Kutsal Aziz John Katedral Kilisesi’nde durum böyleydi. Bir tur rehberi bodrumda derin su olduğundan bahsetmişti.

Bu onun dikkatini çekti ve aylarca süren araştırmalara ve röportajlara – ve bu sefer çoğu insanın asla görmediği katedralin altındaki yerlere daha fazla turlara yol açtı.

Ondan bize aşağıda ne olduğunu ve bunun, dünyanın en büyüklerinden biri ve New York Piskoposluk Piskoposluğunun başlıca kilisesi olan katedralin boyutunu ve şeklini nasıl etkilediğini söylemesini istedim.

Onlar yazar İlahi Aziz John Katedral Kilisesi’nin en büyüklerinden biri olabileceğini. Nasıl yani?

Planlayıcıları, onu sadece Manhattan’da değil, tüm dünyada dini ihtişam ve ihtişam için yeni bir ölçüt olarak gördüler. Devasa merkezi kulesi, zamanın gökdelenlerini gölgede bırakarak 40 kattan fazla yüksekliğe ulaşmış olmalıydı.

Ancak devasa katedral için seçilen toprağın, pınarlar ve ufalanan kayalarla petek gibi olduğu ortaya çıktı. Bu sürpriz, devasa kule için planları etkiledi ve şaka yollu St. John the Bitmemiş olarak bilinen şeyi başlattı.

Yani bu gerçekten jeoloji ve hidroloji hakkında bir hikaye, ama benim gibi jeolog olmayan biri için mantıksız görünüyor. Manhattan’da çok fazla gökdelen var. Her zaman aşağıda sağlam, geçirimsiz bir ana kaya olduğunu düşünmüşümdür. Katedralin altında ne var?

“Bedrock” yanıltıcı bir kelime çünkü düz bir yüzeyi çağrıştırıyor. Manhattan’da çeşitli açılarda eğimlidir ve üst yüzeyi yüzlerce fit aşağı ulaşır, bu da gökdelen inşaatını engelleyebilir. Birçok yerde, ana kaya o kadar çatlaklıdır ki, yeraltı suyu içinden kolayca akabilir. Okuduğum bir kitap, Hidden Waters of New York City, yer altı kaynaklarının ve nehirlerinin Manhattan’ın ilk binalarının çoğunu nasıl alt üst ettiğini anlatıyor.

Bugün mağaracılar kalıntıları arıyor. Kayıp bir nehir bulan biriyle konuştum – scoutingny.com web sitesini yöneten Nick Carr. “Bu tür şeyler çimentolandıktan sonra bile ortalıkta kalıyor,” dedi bana.

St. John’un inşaatçıları 1893’ün başlarında Morningside Heights mülklerinde kazmaya başladıklarında, sağlam kaya bekliyorlardı, ancak bunun yerine yaylar, ufalanan kaya, kum, kil ve gevşek kayalar buldular. Bir noktada sağlam bir ana kaya bulmak için 135 fit kazmak zorunda kaldılar.

Öte yandan, Beşinci Cadde’deki Aziz Patrick Katedrali’ni yapanlar şanslıydı. Hemen ana kayaya çarptılar. Bu Katolik kilisesinin ikiz kuleleri olmasının ve gökdelenlerle çevrili olmasının nedeni budur.

St. John’un yetkilileri sizi mahzene ve onun altında da su akıntılarının hâlâ bulunabileceği daha derin bir mahzene götürdü. Yol gösteren bir subay yıllarca katedralde çalışmış ve daha önce hiç derine inmediğini söylüyor. Tayt giydin mi?

Kaç tane St. John görevlisinin su hakkında konuştuğuna ama katedralin derinliklerini hiç ziyaret etmemiş olmasına şaşırdım. Belki de batıl inançtı. Ne de olsa derin mahzen, piskoposların mezarlarının bulunduğu mahzenin altındadır. Bir çalışan bunun bir nehir, diğeri bir dere olduğunu söyledi.

Ne bekleyeceğimden emin değildim ve keşif grubumuza hazırlanmak için zamanım yoktu. El fenerimiz, botumuz, çizmemiz yoktu.

Oldukça heyecan vericiydi ve bazen biraz korkutucuydu. Daha güçlü aydınlatmada ikinci bir ziyaret daha açıklayıcıydı. Geçmiş sel belirtileri çoktur. Ancak şimdilik, katedralin altındaki su bir tehdit olmaktan çok bir tuhaflık.

19. yüzyılın sonlarında katedrali planlayanlar alanın sular altında kaldığını bilmiyor muydu? Ve telafi etmek için bir şey yapamazlar mıydı?

Manhattan’ın 1865 tarihli bir haritası, katedral mülkü haline gelen yerin yaklaşık bir bloğundan çıkan üç küçük nehri gösteriyor.

Harp Okulu mezunu ve 1865 haritasını yapan İç Savaş gazisi Egbert Viel, eski kaynaklar ve nehir yatakları üzerine inşaat yapmanın tehlikelerine dair halka sesli bir uyarı oldu. 1892’de, St. John’un temel taşının atıldığı yıl, Haber, onu yeraltı sularının “şehrin üzerine inşa edildiği kayalardan sürekli fışkırdığı” uyarısında bulundu.

Morningside Heights’ın mimari tarihini yazan bir Columbia profesörü olan Andrew Dolkart, bana bu tür gözlemlerin St. John’un planlamacılarını alarma geçirmesi gerektiğini söyledi. “Harita bir sorun olduğunu bilecek kadar iyiydi” dedi. “Durum tespiti yapıldı. Dünyanın en yüksek binalarından birini inşa etmeden önce orada ne olduğunu bilmeleri gerekirdi.”

Diğer uzmanlar aynı fikirde değildi. Hidden Waters of New York City kitabının yazarı Sergey Kadinsky, bana seçilen arazide fark edilebilir hiçbir uyarı işareti olmadığını söyledi. “Eğer bir vadi olsaydı,” dedi, bir yer altı nehri yatağını anımsayarak, “yeraltı suyunun olma olasılığı çok açık olurdu.”

Doktora tezini Piskoposluk Katedrali üzerine yazan mimarlık tarihçisi Janet Adams Strong, bana modern bilginin muhtemelen yardımcı olacağını söyledi. Ancak jeoloji ve hidroloji, “o zamanlar bilim değildi” diye ekledi.

İnşaatçılar, seçilen toprağın ne kadar ıslandığını ve ana kayasının aşındığını fark ederek sert önlemler aldı. 1896’da The Times, alanı 351.000 fit küp betonla güçlendirdiklerini ve katedrale “iki sağlam kaya temele eşdeğer” verdiğini bildirdi.

Ülkenin en büyük bankasının kurucusu J. Pierpont Morgan, masrafları karşılamaya yardımcı olmak için katedrale 500.000 $ – veya bugünün dolarıyla 17 milyon dolardan fazla – bağışladı. Buna rağmen, katedralin alanının güçlendirilmesi, sonunda kilisenin en belirgin özelliği olması gereken şeyi desteklemek için yetersiz görüldü. Devasa kule, tarihin hurda yığınına atılmıştı.

Peki ya birkaç yıl önce katedralin kuzey tarafında inşa edilen apartman? Mezarın altındaki su baskınını etkiledi mi?

Amsterdam Avenue ile Morningside Drive arasındaki West 113th Street boyunca uzanan 430 birimlik kiralık bir kompleks olan Cathedral Enclave, 2014-2016’da inşa edildi. Katedralin tesisler müdürü Jim Patterson, temelinin yeraltı elektriğinin çoğunu katedralden uzaklaştıran bir yeraltı bariyeri haline geldiğini söyledi. “Sorunumuzu çözdün” dedi bana.

Ancak Patterson beni ikinci ziyaretim için yer altı mahzenine götürdüğünde, büyük bir hazneye giden kanallar da dahil olmak üzere hala bol miktarda su olduğunu fark ettim. Dürüst olmak gerekirse, çamurlu mahzende dolaşırken, “Bütün bu suyun nereden geldiğini gerçekten bilmiyoruz” dedi.

hava durumu

Hava çoğunlukla bulutlu olacak ve sıcaklıklar 50’lerin altında olacak. Sıcaklıklar en düşük 40’lara yaklaşırken gece geç saatlerde sağanak yağış bekleniyor.

İKAMELİ OTOPARK

Bugün geçerli. Yarın askıya alındı (Epifani).

New York’tan son haberler
Sanat ve Kültür

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Tanıdık geliyor

Sevgili günlük:

Nisan 1971’de Yankee Stadyumu’nun açılış günüydü ve büyük bir kalabalık Bronx Bombardıman uçaklarının yeni bir sezona başlamasını izlemek için toplandı.

Teyzem bize oyuncuların ailelerinin oturduğu yere yakın koltuklar almıştı ve saha görüşümüz mükemmeldi.

İlerleyen vuruşlarda taraftarlar yavaş yavaş stadyumdan dökülürken, bazılarının birkaç sıra önümüzde oturan bir adama yaklaştığını ve imza isteyen herkesi nazikçe selamladığını fark ettim.

Uzaktan adamın kim olduğunu anlayamadım. Bu yüzden ilgimi çekerek onun oturduğu yere doğru yürüdüm ve kalemimi ve karnemi uzattım.

İmzalamayı bitirdikten sonra aşağı baktım ve az önce George Plimpton’dan bir imza aldığımı görmekten memnun oldum.

– Paul Hensler

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun.

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Sabah görüşürüz. – JB

PS İşte bugünün Mini bulmacalar ve Heceleme yarışması. Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz..

Melissa Guerrero ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe nytoday@Haber adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bülteni gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.