Dedeoğlu ailesinin akrabası: Olayı çarpıtıyorlar, Vanlı niçin vursun?

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Dedeoğlu ailesinin akrabası: Olayı çarpıtıyorlar, Vanlı niçin vursun? KONYA – Konya’nın Meram ilçesinde birebir aileden 7 kişinin öldürülmesi daha sonrası katliamın ırkçı saiklerle yapılıp yapılmadığı konusunda aileden açıklama geldi. Yaşar Dedeoğlu’nun kuzeni İzzet İnik, iki ailenin barışma basamağında olduğunu belirterek akının planlı olduğuna işaret etti.

‘İLK HÜCUM daha sonraSI MESKENE KAMERA KOYULDU’

Kurban bayramında aileye yapılan hücum niçiniyle meskene kamera takıldığını anlatan İzzet İnik olayla ilgili şunları söylemiş oldu: “Yaşar Abi 14-15 sene evvel soyadını değiştirdi. Kendisi 1999 yılından beri bu mahalledeydi. 11-12 sene evvel de şimdiki konutunu yaparak buraya yerleşti. Dün akşam haberlerde Süleyman Soylu ve başkalarının konuşmalarını dinledim. Onlar da haklı. Olayın büyümemesi, kapatılması için öteki taraflara çevirdiler. Ancak olayın içini biz epeyce uygun biliyoruz. Meskendeki bu kamerayı bayramdan daha sonra taktırdık. Zira bunların bir daha geleceğini biliyorduk. Biz hayli çaba ettik. Yaşar Abi’ye ‘Bu mahalleden gidelim’ dedik. O istemedi. ‘Burada kimse bana karışmaz, 70 yaşında adamım, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmıyorum’ dedi. Olayın başlangıcı, 11 sene öncesine dayanıyor. Bu arkadaş bu biçimde patos vuruyormuş. Yaşar Abi de yardım ediyormuş. daha sonra yanına iki Vanlı almış yevmiyeli. Vanlı arkadaşlara küfür edip, Kürt davası yapınca tıpkı bu hal, Yaşar Abi de kızmış. ‘Oğlum ben de Kürdüm, bana dokunuyor, benim yanımda niçin bunlara bu biçimde kızıyorsun’ demiş. Arbede falan olmamış. Yalnızca kırgınlık olmuş, o günden daha sonra kimse kimseye selam vermemeye başlamış.”

‘İKİ AİLEYİ BARIŞTIRMAK İÇİN ORTAYA BİRİLERİ GİRDİ’

Ramazan bayramında aileye 45-50 kişinin saldırdığı olayla ilgili de bilgi veren İnik, “Bir çocuğun karşı meskenden torpil atması ve motoru çalmasıyla olaylar fişekleniyor. Yaşar Abi, bu duruma biraz kızıyor ve meskene geçiyorlar. daha sonra 45-50 kişi gelip aileyi çoluk çocuk dövüyor. Hepsi hastanedeydi, 20 gün ağır bakımda olanlar vardı. Avukat Abdurrahman Karabulut, herkes fazlaca çaba etti, bu insanları salmayın diye. 7 kişiyi aldılar, onları da 3-4 gün ortayla saldılar” dedi. İki aileyi barıştırmak için ortaya girenler olduğunu ve ailelerin barışma etabında olduğunu anlatan İnik, Ramazan bayramından bu yana ortalarında hiç bir sorun yaşanmadığını vurguladı. “Hatta Yaşar Abi ‘bir şey yok, kapandı gitti bu mevzu’ dedi. Kimi diyor tefeciler geldi vurdu, Vanlılar geldi vurdu. Vanlı niçin gelsin vursun? Olayı çarpıtıyorlar. kimselerle kan davası yok” diyen İnik, konuta giren kişinin 7 kişiyi vurduktan daha sonra arabasından bidonla akaryakıt alıp konutu ateşe verdiğini söylemiş oldu.

‘PROFESYONELCE ORGANİZE EDİLMİŞ BİR KATLİAM’

Dedeoğlu ailesinin ismini vermek istemeyen bir başka yakın akrabası ise katliamın profesyonelce organize edildiğini söz etti. Yaşanan olayı güvenlik kamerası kayıtlarından izlediğini belirterek, “Evin güvenlik kamerası kayıtlarını izledim. Manzaralarda iki kişi var. Öldüren kişi, meskenin içine girerek evvel bahçedekileri daha sonra da konutun arasındakileri öldürüyor. Hepsinin de başına ateş etmiş ve çabucak sonrasında konutu akaryakıtla ateşe veriyor. Öbür kişi ise o esnada otomobilde bekliyor. Olayı yapan şahısların yüzleri de net biçimde görülüyor. Bu şahıslar Dedeoğlu ailesinin husumetli olduğu bireyler değil. Fakat daha evvel yapılan atağa husumetli oldukları aileden olmayanlar da katılmış. Ancak burada bir ayrıntı daha var. Katliamdan daha sonra husumetli aile de konutunda yok ve meskenleri hâlâ boş. Burada profesyonelce organize edilen bir katliam yaşanmış” diye konuştu.