Charter School genişlemesi, New York’ta çetin bir savaşla karşı karşıya

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,836
0
0
Charter School genişlemesi, New York’ta çetin bir savaşla karşı karşıya
Vali Kathy Hochul’un New York City’de düzinelerce yeni sözleşmeli okulun açılmasına izin verme önerisi, önümüzdeki aylarda şehrin okul sisteminin geleceği konusunda şiddetli bir savaşa zemin hazırladı.

Valinin önerisi, charter sektörünün ülkenin en büyük okul sisteminde bir yer edinme olasılığını artırıyor. Ancak, öğretmen sendikaları ve sol görüşlü Demokratların her zaman şiddetli muhalefetiyle karşılaşan sözleşmeler, şehrin devlet okulu sistemi binlerce öğrencinin ve onları takip eden doların bir kısmının kaybıyla boğuşurken çalkantılı bir yolla karşı karşıya kalıyor. New York City’de, imtiyazlı okul kampüsleri konusunda devam eden çatışmalar, tartışmayı daha da alevlendirebilir.

2021’de göreve geldiğinden beri eğitim konularını vurgulamayan Bayan Hochul’un, kendisinin ve eyalet yasa koyucularının New York’un kefalet bonosu yasaları da dahil olmak üzere diğer hassas konularda çatışacağı bütçe müzakereleri sırasında tüzüklere öncelik verip vermeyeceği belirsizliğini koruyor.

Yine de şehrin en büyük sözleşmeli okul ağlarından bazılarının liderleri, Bayan Hochul’un desteğinin kendilerini iyimser yaptığını söyledi.

Vali, Çarşamba günkü devlet bütçesi sunumunun ardından, “Yapmaya çalıştığımız şey sadece sağduyulu bir şey.” dedi.

Eyalet genelinde 180.000’den fazla çocuk, kamu tarafından finanse edilen ancak özel olarak işletilen sözleşmeli okullara gidiyor ve New York City, bunların büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Ancak ülkenin diğer bazı büyük okul bölgelerinin aksine, yerel büyüme nispeten sınırlı kaldı: Sözleşmeli okullar, yerel devlet okulu çocuklarının yaklaşık yüzde 14’ünü eğitiyor; Öğrencilerin neredeyse yüzde 50’sini eğittikleri Washington, DC.

Ulusal olarak, sözleşmeler arttı ve New York City’de, ilçe okulları ve özel kurumlar öğrenci kaybetmiş olsa da, büyük ölçüde birçok okul hala yeni sınıflar eklediğinden, sözleşmeler öğrenci kazandı. Ancak, bazı yerleşik ağlar boşlukları doldurmakta zorlandı ve bazıları kayıtlarda düşüş gördü.

İşçi örgütlenmesi ve sendikal hareketler

• Elma: Bir yıl süren soruşturmanın ardından Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, teknoloji devinin sıkı bir şekilde uygulanan gizlilik kültürünün işçilerin örgütlenme haklarına müdahale ettiğini tespit etti.
  • New York Hemşireler Grevi: Bronx’taki Montefiore Tıp Merkezi ve Manhattan’daki Mount Sinai’deki hemşireler, hastanelerin personel sayısını artırmayı ve çalışma koşullarını iyileştirmeyi kabul etmesinin ardından üç günlük greve son verdi.
  • Amazon: Bir federal işçi yetkilisi, şirketin Staten Island deposundaki bir sendika zaferini bozma girişimini reddederek, sendika ile şirket arasındaki sözleşme müzakerelerinin önündeki büyük bir engeli kaldırdı.
  • Elektrikli Araçlar: Sektör için bir kilometre taşında, Ohio’daki bir elektrikli araç aküsü fabrikasında çalışan işçiler, temel nedenler olarak ücret ve güvenlik konularını öne sürerek Birleşik Otomobil İşçileri Sendikasına katılmak için oy kullandı.
Yasayla belirlenen bir sınır kapsamında, ülke çapında 460’tan fazla charter lisansı verilemez. New York City’nin ayrıca, üç yılı aşkın bir süre önce ulaşılan kiralama sayısına ilişkin kendi sınırı vardır.

Valinin önerisi, şehrin ayrı sınırını ortadan kaldıracak ve charter şirketlerinin eyalet çapında hala mevcut olan 80’den fazla lisans için başvurmasına izin verecek. “Zombi lisansları” olarak bilinen kapalı sözleşmeli okulların izinleri de Bayan Hochul’un planına göre yeniden verilecek. (Şu anda yaklaşık iki düzine sözde zombi sözleşmesi var.)

Charter okulları genellikle ilçe okullarından daha az kamu finansmanı alır ve Bayan Hochul ayrıca charter finansmanını öğrenci başına yüzde 4,5 oranında artırmayı önerdi.

Latin kızlara akıl hocalığı yapan yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluşun kurucusu Claudia Espinosa, bu hafta Bronx’ta sözleşmeleri destekleyen bir mitingde daha fazla çocuğa ulaşmak için bir sözleşmeli okul açmayı hayal ettiğini söyledi. Bayan Espinosa, “Ama şu anda bu mümkün değil,” dedi.

“Yollarına engel koymak istemiyoruz, zaten yeterince engelleri var. Onlara almak istedikleri eğitim türünü seçme özgürlüğü vermeliyiz” dedi.

Valinin önerdiği değişiklikler, ilçe okullarındaki kayıt kayıplarının fakülte ve okul programlarında kesintilere yol açtığı New York’un bazı köşelerinde eğitim ortamını önemli ölçüde değiştirebilir. Yine de, valinin planının eyalet yasama meclisindeki Demokratlar arasında yeterli desteği toplayıp toplayamayacağı belli değil. yara öneriler

birinde ortak açıklama, üç eyalet senatörü – New York Şehri Eğitim Komitesi başkanı John Liu da dahil olmak üzere – bölge okullarının kaynaklarını tüketebileceğini söyledikleri için plandan “derinden rahatsız olduklarını” söylediler.

Valinin memleketi olan ve yaklaşık dört çocuktan birinin eğitim gördüğü Buffalo’da, şehrin okul yönetim kurulu da çok sayıda okulun çok az sayıda öğrenci için rekabet etmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Diğer birkaç Amerikan şehri, öğrenciler için rekabet yoğunlaştıkça okulların kapanmasıyla karşı karşıya kaldı.

Tüzük liderleri, kısıtlamaların kaldırılmasının Siyahi ve Hispanik ailelere çocukları için daha fazla fırsat sağlayacağını ve bazı bölgelerde karşılanmamış talebe yanıt vereceğini savunuyor. Ülkenin en büyük charter ağı olan KIPP’de uzun süredir yönetici olan Jane Martínez Dowling, yaptığı açıklamada önerilen değişikliklerin “daha fazla öğrencinin hak ettikleri mükemmel eğitime erişmesini sağlayacağını” söyledi.

Vali Hochul’un planı, sözleşmeli okullara bugüne kadar verdiği en açık halk desteğiydi. Selefi Andrew M. Cuomo, Albany’deki mitinglerde ailelerin yanında yer alarak ve eyaletin güçlü öğretmen sendikalarıyla birlikte kampanya yürüterek harekete destek verdi.

Bayan Hochul’un kampanyası, aralarında milyarder yatırımcı Daniel Loeb’in de bulunduğu birkaç charter organizatörü tarafından desteklendi. Ancak, sendika 2006’dan bu yana ilk kez bir vali adayını desteklediğinde, Demokratik ilköğretimde eyalet öğretmenleri sendikası tarafından da desteklendi. Çarşamba günü, sendika başkanı Andrew Pallotta önerilerle ilgili “ciddi endişeleri” olduğunu söyledi.

Demokratların 2018’de eyalet Senatosunun kontrolünü ele geçirmesinden bu yana, eyalet tüzüğünü değiştirme çabaları bütçe müzakerelerinde büyük ölçüde engellendi.

Bayan Hochul, bütçesinde öncelikler olarak birkaç başka eğitim sorununu belirledi; bunlar arasında eyaletin devlet kolejlerindeki eğitim ücretlerinin artırılması ve okulların vakıf yardımında %2’lik bir artışla “tarihte ilk kez” eyalet yasalarının gerektirdiği düzeyde finanse edilmesi yer alıyor. 7 milyar dolar. (Ebeveynlerin devleti daha fazla fon sağlamaya zorlamak için açtığı dava, Bayan Hochul bir artışı kabul ettikten sonra karara bağlandı.)

Finansmandaki artış, eğitim savunucuları tarafından övüldü, ancak valinin bir okul kurma önerisine duyulan heyecan ve hayal kırıklığı karışımıyla büyük ölçüde gölgelendi. Planları, özellikle uzay konusundaki tartışmayı körükleyebilir.

New York City’de Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli okullar için yer veya kiralama desteği sağlamalıdır. Pek çok okul, şehirdeki binaları kolaylıkla paylaşıyor ve bu düzenlemelerin yaklaşık onda biri sözleşmeleri içeriyor. Ancak uzay üzerindeki savaşlar zaman zaman çirkinleşti ve eğitim uzmanları, telif hakkı dostu bir belediye başkanlığı yönetimi altında yoğunlaşacağını ve şehir okullarının sınıf mevcutlarını küçültmelerini gerektireceğini ve bunun da öğrencileri daha fazla sınıfa yaymaları gerektiği anlamına gelebileceğini düşünüyor.

Son aylarda, şehir devlet okullarının yönetim organı olan eğitim politikası organı, Success Academy tarafından işletilen sözleşmeli okulları Queens, Brooklyn ve Bronx’taki ilçe binalarına taşımak için çeşitli planlar üzerinde oy kullandı.

Kararlar yaklaşırken, birkaç okul kampüsünde protestolar patlak verdi. Springfield Gardens’taki yüzlerce lise öğrencisi, bir teklif üzerine Aralık ayında sınıfı bıraktı. Bronx’taki başka bir mitingde Eyalet Meclisi Başkanı Carl E. Heastie, bir Success Academy okulunun bir bölge kampüsüne taşınmasına izin verilmesi önerisine karşı çıkan ailelere katıldı.

Halka açık toplantılarda birçok sözleşmeli öğrenci, diğer çocuklarla aynı fırsatları hak ettiklerini savunarak okul yetkililerine bölge binalarının paylaşılmasına izin vermeleri için yalvardı.

Sonunda birkaç plan onaylandı, ancak okul yetkilileri geçen ay üç planı daha iptal etti. Success Academy’nin kurucusu Eva Moskowitz, planların iptal edildiğini haberi okuyana kadar öğrenmediğini ve yetkililerin “yapılan yanlışları düzeltmesini” beklediğini söyledi.

Bayan Moskowitz, valinin bütçe duyurusunu “çocuklar siyasetten önce gelir” olarak nitelendirdi. Ama ekledi: “Şimdi, elbette, bir şey önermek – ve onu yürürlüğe koymak iki farklı şey.”

Aralarında Eyalet Meclisi Eğitim Komitesi başkanı olan bir Bronx Demokratı olan Michael Benedetto’nun da bulunduğu bazı Demokratlar, parti üyelerinin sözleşmeli okulları genişletmeyi düşünmeden önce sektördeki daha köklü değişikliklerin gerekli olduğunu savundular. hükümet kaynakları.

Bu sonbaharda “Konferans bir bütün olarak bu soruların çoğuna cevap istiyor” dedi. “Eğer kiralama şirketleri genişlemek istiyorsa, kesinlikle aynı oyun alanında olmalarını isterim.”