Cenap Aşçı “Ben THK kayyımıyım” dedi, uçakların bakım sorumluluğunu kabul etmedi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Cenap Aşçı “Ben THK kayyımıyım” dedi, uçakların bakım sorumluluğunu kabul etmedi Orman yangınlarıyla uğraşta devre dışı bırakılan Türk Hava Kurumu’na (THK) kayyım atanan Cenap Aşçı’nın, yangın söndürme uçaklarının bakımıyla ilgili soruya verdiği karşılık toplumsal medyada gündem oldu.

Habertürk’e Afşin Yurdakul’un sunduğu programa canlı bağlanan Cenap Aşçı, ‘Bakım sorumluluğu kimde?’ diye sordu. THK Lideri Cenap Aşçı ise, “Bakım sorumluluğu Türk Hava Kurumu’nun kendisindedir” dedi. Yurdakul’un şaşırarak “Affedin?” demesi üzerine Aşçı cevabını yineladı.

Aldığı yanıt üzerine Afşin Yurdakul, ‘Başkan olduğunuz için size soruyorum, niye bakım yapılmadı?’ diye sordu. Cenap Aşçı’nın yanıtı ise “Ben THK Lideri değilim, THK Kayyum Heyeti Başkanıyım” oldu.

YANGIN GÜNÜ DÜĞÜNDE OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

THK kayyımı Cenap Aşçı, Türkiye’de 7 kentte 21 noktada orman yangınının çıktığı gün düğünde olduğunu açıklamıştı. Tenkitler üzerine Aşçı, “Kurum mali krizde” demişti.

THK YANGIN SÖNDÜRME İHALELERİNDEN DIŞLANMIŞTI

Eski THK Merkez Denetleme Heyeti Lideri Bayram Duman, THK’nin 2018’e kadar yangın söndürme ihalelerini aldığını lakin 2019 yılında özelleştirme prosedürüne gidildiğini anlatmıştı. THK’nin yangın söndürme ihalelerinden dışlandığını, ihaleye girilmesi için uçakların 5 ton kapasiteli olması kuralının getirildiğini, halbuki THK uçaklarının 4 ton 900 litre kapasiteli olduğun belirten Duman, bu durumun sorgulanması gerektiğini vurgulamıştı. Duman, “THK olarak 2018’e kadar biz yangın söndürme ihalelerini bu uçaklarla alıyorduk. Lakin 2019 yılında bir biçimde ihale THK’ye verilmedi. daha sonra THK kullanılarak öteki bir firma ismi altında THK’nin imkanlarıyla yeni uçaklar alındı. Bunlar Rus uçakları. Yani Türkiye’deki düz yerde yangın söndürebilen uçaklar. halbuki bizim uçaklarımız Türkiye coğrafyasına uygun, hareket kabiliyeti yüksek uçaklardı. Bizim başımız karışıyor, aklımız duruyor. niye, neden?” diye konuşmuştu.

‘KAYYIM UÇAKLARIN HAZIR OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ’

Manavgat yangını için “İki gün boyunca 6 uçak sortiler yapsaydı, o yangın büyümezdi” diyen Duman şöyleki devam etmişti: “THK’daki kayyum heyeti geçen sene istenildiği anda uçakların hazır olacağını söylemişti. Artık niçin hazır değil? Kaldı ki bu uçaklar İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan’da kullanılan uçakların birebiri. Birebir yaşta onlarla. Yani uçakların eskimesi diye bir şey kelam konusu değildir.” (HABER MERKEZİ)