Can Candan: Demokratik ve şeffaf yönetilen üniversite hayal ediyoruz

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Can Candan: Demokratik ve şeffaf yönetilen üniversite hayal ediyoruz DUVAR – Can Candan’ın vazifeden alınmasının akabinde 14 gün geçmesine karşın Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ‘Kabul Etmiyoruz- Vazgeçmiyoruz’ diyerek karara yansılarını göstermeye devam ediyor. Akademisyenler, meslektaşları vazifelerine iade edilene kadar her gün Rektörlük binası önünde hareketlerine devam edeceklerini deklare etti.

Candan, hem kendi durumunda birebir vakitte Feyzi Erçin’in durumunda bağlı olduğu fakültenin ve kısmın iradesinin çiğnendiğini belirtirken, demokratik, şeffaf ve hesap verilebilir bir biçimde yönetilen, temel haklara ve özgürlüklere hürmet gösterildiği, kamu faydası üreten bir üniversite hayali kurduklarını lisana getirdi. Candan ile yaşanan süreci konuştuk.

‘YAŞANANLAR EN HAFİF TABİRİYLE HAZİN’

Can Candan’ın üniversitedeki bakılırsavine niye son verildi? Bir bildiri mı verilmek istendi, maksat neydi? Süreci ve son yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Melih Bulu’nun rektör yardımcısı ve şu anki rektör vekili Naci İnci, bana gönderdiği 16 Temmuz tarihindeki yazıda; kontrat müddetim dolduğu ve yenilenmesi için müracaat yapmadığım ve esasen hakkımda amirlerime hakaret ettiğim için 10 Temmuz’da bir disiplin soruşturması açılmış olduğunu ve ders vermemin uygun olmadığını söylüyor. Bu mektup kendisinin adımı zikrettiği birinci mektup değil. Daha evvel de birlikte ortak bir proje üzerinde çalıştığım meslektaşım Özcan Vardar’ın okula giriş müsaadesi hakkında yazdığı bir münasebet yazısında projem ve benim hakkımda birtakım şeyler söylemişti:

“Can Candan’ın bu üzere faaliyetlerde bulunma misyonu yoktur; [Özcan Vardar’ın] Nükleer Alaturka web sayfasında da ismi geçmemektedir. Ayrıyeten ilgili web sayfasında, bahse mevzu hazırlanacak belgeselin içeriğinde siyasi bir partiyi amaç aldığı tarafında bir kanaat hasıl olmuştur. İlaveten kim tarafınca finanse edildiği belirli olmadığından talep tarafımızdan uygun bulunmamıştır”

Sizin de bildiğiniz üzere 2 Ocak 2021 tarihinden beri yerleşkemize ziyaretçi, hatta kimi vakit biz akademisyenler ve basın işçisi arkadaşlar alınmıyor. Bildiğim kadarı ile şimdiye kadar yalnızca Melih Bulu ile söyleşi yapmak için gazeteciler yerleşkeye girebildi. Yedi aydır “Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz” diyerek Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak akademik özgürlük ve kurumsal özerklik uğraşı veriyoruz. Unsurlarımızı savunuyoruz, bir itirazımızı tabir ediyoruz. Sizin de çok âlâ bildiğiniz üzere söz özgürlüğü, protesto hakkı; temel, anayasal haklar. Haberleşme özgürlüğü de o denli. Ben yedi aydır itirazımızı, akademik özgürlük ve kurumsal özerklik çabamızı görsel olarak belgeliyorum ve belgelemeye devam edeceğim. Çünkü bu benim, öğrencilerimizin, meslektaşlarımızın temel haklarını kullanımından öbür bir şey değil. Ayrıyeten bir belgesel sinemacı ve akademisyen olarak bu benim 14 yıldır çalıştığım kurumuma, öğrencilerime ve meslektaşlarıma karşı da nazaranvim, sorumluluğum.

Süreci ve son yaşananları en yavaşça tabiriyle acıklı olarak değerlendirdiğimi söyleyebilirim. Fakat evvel kabul etmediğimi ve vazgeçmediğimi söyleyeyim. Boğaziçi Üniversitesi 158 yıllık tarihi olan, 50 yıldır kamu üniversitesi olarak kamu faydası üreten bir kurum. Kendisi de yirmi küsur yıldır bu üniversitede akademisyen olan Naci İnci’nin yazdıkları ve yaptıkları Boğaziçi Üniversitesi tarihinde daha evvel yaşanmadı. Boğaziçi Üniversitesi’ni Boğaziçi yapan bedellerle bağdaşmıyor söylemiş oldukleri ve yaptıkları. Bu sadece şahsıma değil, kamu faydası üreten bir kuruma verilen büyük bir ziyan her şeydilk evvel benim için.

Naci İnci’nin bana yazdığı yazıdaki üslup üzere bir üslubu bu üniversitede yöneticilik yapmış hiç kimse kullanmaz. Üniversitede amir-çalışan, alt-üst bağı yoktur, tabiatına karşıt. Mektup türel manada da fazlaca problemli, bunu avukatlar daha yeterli değerlendirecektir. Lakin şunu söyleyebilirim, biri hakkında disiplin soruşturması açtıysanız bunu ona bildirim etmeniz gerekir. Soruşturma süreci devam ederken o kişiyi işten çıkaramazsınız. her neyse, daha fazla türel ayrıntıya girmeyeyim lakin Boğaziçi Üniversitesi önemli bir kurumdur, bunu asık hızlı üzere anlamayın. İşimize ihtimam gösteririz, birbirimize hürmet duyarız. bu biçimde çalakalem yazışmalar yapmaz, aldığımız her sonucun mesnetli bulunmasına dikkat ederiz, üniversitemizin fakülte, kısım, heyet ve kurullarının kararlarına uyarız. Zirveden değil yatay olarak yönetilen bir kurumdur burası. Bir hocanın misyondan alınmasına evvela ilgili fakülte ve kısım karar verir. Benim durumumda da, Feyzi Erçin’in durumunda da bağlı olduğumuz fakültenin ve kısmın iradesi çiğnendi. Bu epeyce değerli bir hasar diyebilirim.

‘ÜNİVERSİTEYE VERİLEN HASARA ORTAK OLMUŞ İSİMLER KABUL EDİLMEYECEK’

2 Ağustos’ta rektör aday müracaatları kapanıyor. Öne çıkan bir isim var mı? Prof. Naci İnci rektör olarak atanır mı?

Evet, 2 Ağustos Boğaziçi’ne rektör adayı müracaatları için YÖK’ün belirlediği son gün. Bir iki gün evvel Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak bir açıklama yaptık. O açıklamada yedi aydır verdiğimiz çabayı üniversite ortasından takip etmiş, kurumumuza verilen hasarları deneyim etmiş ve bunların onarılması tarafında çalışacağını, üniversite senatomuzun 2012 yılında deklare ettiğı temel prensiplerimize bağlılığını söz eden adayların lakin bizim için kabul edilebilir olduğunu söz ettik. Son derece nitelikli akademisyenlerin olduğu bir yer Boğaziçi Üniversitesi ve 2016’dan evvel de rektörümüzü nitelikli akademisyenlerimiz içinden kendimiz seçmiştik. Atanma süreci bizim dahil olmadığımız bir müddetç olduğu için Naci İnci’nin atanıp atanmayacağını bilemeyiz. Üniversite ortasından dayanak alır mı diye sormadınız ancak sorsaydınız, size az evvel söylemiş olduklerimi yinelardım. özetlemek gerekirsesı ister Naci İnci olsun, ister onun üzere Melih Bulu’nun yardımcılığını kabul etmiş ve yedi aydır üniversitemize verilen hasarlara ortak olmuş Gürkan Kumbaroğlu ve Fazıl Lider Sönmez olsun, bu isimler atanırlarsa Boğaziçi bileşenleri tarafınca kabul edilmeyecekleri ortada.

‘HERKES İÇİN NİTELİKLİ EĞİTİMİN MÜMKÜN OLDUĞU BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUZ’

Boğaziçili akademisyenler yeniden tekrar lisana getirse de, bir daha sormak isterim. Boğaziçili akademisyenlerin bundan daha sonraki beklentisi nedir?

Birinci beklentimiz, üniversitemize hasar vermekte olan bu sürecin sona ermesi ve şu ana kadar yapılan hasarların telafi edilmesi. Üniversite senatomuz tarafınca bakılırsavlendirilen “Üniversitelerde İdare Yapılanması Çalışma Komisyonu” isimli komitemiz, geçen hafta hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. ‘Üniversite, akademik özgürlük, kurumsal özerklik ve kamu araştırma üniversitesi nedir ve nasıl olmalıdır’, ayrıntılı olarak anlatılıyor bu raporda. Boğaziçili akademisyenler olarak, bir üniversiteyi üniversite yapan üniversal pahalara hürmet gösterilmesini, yalnızca kendi üniversitemizin değil, tüm üniversitelerin özgür ve kurumsal olarak özerk olmasını istiyoruz ve bir model de sunuyoruz. Demokratik, şeffaf ve hesap verilebilir bir biçimde yönetilen, temel haklara ve özgürlüklere hürmet gösterildiği, kamu faydası üreten bir üniversite, herkes için nitelikli eğitimin mümkün olduğu bir ülke hayal ediyoruz diyebilirim aslında. Beklentimiz bu hayalimiz doğrultusunda somut adımlar atılması.