Brooklyn Library’nin Books Unbanned ekibi ödülü kazandı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,836
0
0
Brooklyn Library’nin Books Unbanned ekibi ödülü kazandı
Günaydın Çarşamba. Yılın Kütüphanecileri ile tanışıp neden seçildiklerini öğreniyoruz. 1.500 mil öteden Brooklyn’e taşındıktan sonra onlarla çalışacak biriyle de tanışacağız.

Yılın daha dördüncü günü ama 2023 hakkında şimdiden çok şey biliyoruz. Motor Trend’in Yılın Otomobili’nin Genesis G90 olduğunu ve Yelken Dünyasında Yılın Teknesi’nin Beneteau First 36 olduğunu biliyoruz. Renk eşleştirme sistemi sanat, baskı ve modada kullanılan Pantone Viva’ya göre yılın renginin Magenta 18-1750 olduğunu da biliyoruz.

Ve artık Yılın Kütüphanecilerinin Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin Yasaklanmamış Kitaplar ekibinin beş üyesi olduğunu biliyoruz.

Library Journal tarafından, yeni kısıtlamaların kitapları kütüphane raflarından ve sınıflardan çıkarmaya zorlayabileceği yerlerde okuyuculara ulaşmak için Yasaklanmamış Kitaplar oluşturdukları için takdir edildiler. Books Unbanned, Brooklyn Kütüphanesi’nin dijital ve sesli koleksiyonlarına elektronik erişim sağlayan kütüphane kartları veriyor. Geçen baharda başlatılan programdan bu yana şimdiye kadar 6.000 genç Books Unbanned aracılığıyla bilet talebinde bulundu.

Library Journal, Books Unbanned’ın “iddialı, geniş kapsamlı ve binlerce genç okuyucuya dokunma potansiyeline sahip” olduğunu ve “başlangıçtaki umutlarının çok ötesinde başarısı kanıtlanmış” olduğunu söyledi.

Library Journal seçimi duyururken, “‘Yasaksız Kitaplar’ başlangıçta sınırlı bir süre için planlanmış olsa da, kendi başına bir yaşam sürdü – büyümeye ve değişmeye devam ediyor,” diye yazdı. “İlgili herkese teşekkürler, ‘Yasaksız Kitaplar’ bugüne kadar 52.000 satın almayla başarılı oldu.”

Brooklyn Halk Kütüphanesi’nin baş kütüphanecisi ve Library Journal tarafından alıntılanan beş kütüphaneciden biri olan Nick Higgins’in sesi çok hevesliydi. Kütüphane Dergisi “profesyoneller tarafından okunur” dedi. Ve geçmişte kazananların listesi, Baltimore’un halk kütüphanesi sistemi Enoch Pratt Ücretsiz Kütüphanesi’nin yöneticisi olduğu 1995 yılında Yılın Kütüphanecisi seçilen Carla Hayden’ı da içeriyor. O şimdi Kongre Kütüphanecisi.

Higgins ve diğer dört kütüphaneci, kitapları yasaklama çabalarının ülke geneline yayıldığı, ebeveynlerin, aktivistlerin ve muhafazakar milletvekillerinin onaylamadıkları konulara ve başlıklara meydan okumak için agresif taktikler kullandıkları bir zamanda Yasaklanmamış Kitaplar’ı başlattı.

Bu manevralar, Higgins ve diğer kütüphanecilerin bir kütüphanenin “tüm topluluğu yansıtacak” bir yer olarak temel amacı olarak gördükleri şeye aykırıydı, dedi. “Buna her türlü ses, beceri, geçmiş, deneyim ve gelir düzeyi dahildir. Bu hikayelerden bazılarını zorla kaldırmak, kütüphanelerin ve hatta demokrasinin konusuna aykırıdır.”

Higgins, Books Unbanned ekibi için özel bir endişenin, lezbiyen, gey, transseksüel veya siyah insanlar tarafından veya bunlarla ilgili başlıkları hedefleyen “şimdiki kitap yasaklarının özel tadı” göz önüne alındığında, genç okuyuculara gönderilen kitap yasakları olduğunu söyledi.

Higgins, “Gençler, kendileriyle konuşan hikayelerin raflardan çekildiğini görüyor” dedi ve bunu, gençlere topluluklarında önemli olmadıklarına dair bir işaret olarak tanımladı.

Ekip ayrıca, raflarda buldukları bir kitap hakkında öfkeli insanların kendilerine bağırmasına katlanan bilgi masalarındaki kütüphanecilere saygılarını sunmak istedi. “Onları desteklemenin bir yolunu bulmak, bunu atlatmalarına yardım etmek ve onları geri püskürtmenin yollarını bulmak istedik” dedi.

İyi uyum sağlayan yeni bir çalışan

Brooklyn Kütüphanesi’nin en yeni çalışanlarından biri, Yasaklanmamış Kitaplar’ı 1.500 mil uzakta yaşarken keşfeden ve keşfi için bir bedel ödeyen yukarıdaki Summer Boismier.

Ağustos sonunda okul başladığında Norman, Oklahoma’daki sınıfında Yasaklanmamış Kitaplar için QR kodunu yayınlayan bir öğretmendi. Kısa süre sonra idari izne ayrıldı ve okul yönetimiyle bir toplantıya çağrıldı. Bu, bir ebeveynin sınıfta QR kodunu tartışarak geçirdiğinden şikayet etmesinden ve Oklahoma yasama meclisinin devlet okullarının ırk ve cinsiyet hakkında ne öğretebileceğine dair bir sınırlamayı onaylamasından sonra geldi.

Eğitimden Sorumlu Dışişleri Bakanı Ryan Walters, öğretmenlik lisansının iptal edilmesini istedi. Memurlar bunu yapamadan istifa etti ve birkaç hafta sonra Brooklyn Halk Kütüphanesini ziyaret etti. “Ayrıldığımda, evimi terk ediyormuşum gibi hissettim” dedi. “Bu duyguyu yaratan bina ya da kitapların kendisi değildi, insanlardı. Kütüphaneciler.”

Bir şey diğerine yol açtı ve geçen ay bir gençlik girişimi proje yöneticisi olarak kütüphane ekibine katılmak için Brooklyn’e taşındı.

Boismier, 2022’nin kitap yasaklarının artması nedeniyle “son derece trajik” olduğunu söyledi. “İlk vurulan insanlar haklarından en çok mahrum kalanlardır” dedi. “Bunlar bizim gençlerimiz. Hepimiz çekişmeli okul yönetim kurulu toplantılarının veya yanlış bir isim olduğunu düşündüğüm ebeveyn hakları hakkında konuşan insanların resimlerini, videolarını gördük. Bir sınıfta öğretmen hakları ve ifade özgürlüğü hakkı hakkında konuştum. Ama günün sonunda asıl önemli olan öğrencinin istediğini okuma hakkı.”

Ancak kitap yasaklarıyla ilgili ulusal konuşmanın yönü konusunda umutlu olduğunu söyledi. “Gençlerden artık yeter diyen manşetler gördük. Yetişkinlere karşı koymak için gereken cesaret budur. 2022’de 15 yaşında olsaydım bunu yapabilirdim bilmiyorum.”

Boismier, “annemin alt bölümü gibi” olduğunu varsaydığı Brooklyn’e alıştığını söyledi.

“Metroda ustalaşabilecek gibi görünmüyorum,” dedi ve “MTA’dan nefret ettiğini” ekledi – metroları işleten kuruluş olan Metropolitan Ulaşım Otoritesi “hiç yapmadığınızda inanılmaz derecede katartik. öncesi.”

hava durumu

60’ların ortasındaki sıcaklıklarda başka bir yağmurlu güne hazırlanın. Geceleri sağanak yağışlar devam ediyor ve sıcaklıklar 40’ların üzerine düşüyor.

İKAMELİ OTOPARK

Cuma (Epifani) tarihine kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

Sevgili günlük:

Önce normal bir dilim pizza ve buzlu çay
sonra Central Park’a doğru bir yürüyüş
Frick’te ücretsiz resim —
Fragonard, Goya, van Dyck.

Bundan sonra hala kırıldı, terk edildi, yalnız,
Madison Avenue’dan 86. caddeye doğru yürüyün
Sokak, her butikte vitrin alışverişi.

en sevdiğim bistroda
iki kadeh şarabın tadını çıkarmak için fedakarlık yapmak,
genellikle Malbec
ve daha sonra bir Ruby bağlantı noktası.

Bistro masasında günlük tutmak, bir çizim yapmak
yemek yerken benim için daha iyi plan
buğulanmış sebzeler ve ördek konfi veya
bazen incirli gözleme pizza
ve peynir. Tatlı için ekmek pudingi.

Ligde sonsuz çıplak modeller çizmek
Pürüzsüz gazete kağıdı bloklarını doldurma
ve eskiz defterleri gönderin, ardından

Bronx şovlarında eve dönüş
Ölümümün portreleri ve yaşam çizimleri
Baba, yüzü o kadar memnun ki, onunki bile
Deliryum ve ateş, dosyalarda kızarma

Babama başucunda şarkı söylüyorum ve bekliyorum
eli ve soyut olanı hatırlamaya çalıştı
Acısının ötesinde anatominin özü
kemikler ve duygularımı sabit tutmaya çalışıyorum
ve hala –

Bir sınıftaki bir platformda çıplak poz veren şefkatli bir sanat modeli kadar zarif ve zarif

benim için, bir bakıcı ve bir kızım
Güç toplayın, dağılmamaya çalışın.

Tiffany Osedra Miller

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun.