‘AZİZ DOSTUM ÇEHOV’ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE!

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,311
0
0
‘AZİZ DOSTUM ÇEHOV’ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE! Atatürk Kültür Merkezi, Zafer Algöz’ün direktörlüğü ve Yılmaz Gruda’nın çevirisiyle seyircinin karşısına çıkacak olan “Aziz Dostum Çehov” oyununa konut sahipliği yapıyor. Toplumsal baskılar, vakit ve yalnızlık temalarının işlendiği üç Çehov oyunundan kesitler sunacak olan “Aziz Dostum Çehov” oyunu, değişen vakit ve yerlere karşın değişmeyen insanı resmediyor.

‘Bir Evlenme Teklifi’, evlenme isteğindeki bir hanımın takıntılarını ve bir türlü irtibat ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatıyor. Rus devlet yapısı ve bu yapıya uygun idarenin ironik bir sözünü yansıtan ‘Ayı’, Çehov’un en bilinen ve en epeyce sahnelenen oyunları içinde yer alıyor. Çehov’un 1888 yılında yazdığı oyunun temelinde ipoteğini kaldırabilmek için kendisine borçlu olan insanları ziyaret eden fakat borçlularında aradığını bulamayan adamın eğlendirici ve düşündürücü kıssasına yer veriliyor. ‘Tütünün Zararları’ ise baskın bir eş yüzünden 33 yıl istemediği hayatı hayatış bir adamı mevzu ediyor. Erdinç Gülener, Hareket Yıldız ve Hakan Elmasoğlu’nun rol aldığı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Medina Yavuz Almaç’a, ışık tasarımı ise Birol Gezici’ye ilişkin.

İstanbul Devlet Tiyatrosu üretimi “Aziz Dostum Çevhov” 8 ve 10 Aralık tarihlerinde saat 20:00’da AKM Tiyatro Salonunda izlenebilir