Ayşe Gökkan’ın reddi hakim talebine ret, tutukluluğa devam sonucu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ayşe Gökkan’ın reddi hakim talebine ret, tutukluluğa devam sonucu Özgür Bayan Hareketi (TJA) Periyot Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın, 2 defa “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” teziyle yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, Gökkan ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, Gökkan’ın ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Semra Hoş ve Dersim Dağ, Rosa Bayan Derneği, TJA aktivistleri, Mezopotamya Bayan Gazeteciler Plaftormu ve bayan aktivistler izledi.

Duruşmada, sav makamı evvelki celsede verdiği mütalaayı yinelayarak, Gökkan’ın cezalandırılmasını istedi.

7 AYDIR İDDİANAME VERİLMEDİ

Argümanlara karşı kelam alarak Kürtçe konuşan Gökkan, 7 aydır savunmasız bir biçimde cezaevinde olduğunu belirterek, avukatların iddianameyi cezaevine getirdiğini, lakin cezaevi idaresinin fazlaca olduğu sebebi öne sürülerek kendisine verilmediğini aktardı. “İddianamenin hepsini okuyamadım. Üzerime atılan savlar için tek tek yanıt vermek istiyorum” diyen Gökkan, “Fakat bir kısmını bildiğim, bir kısmını bilmediğim tezler için ek müddet istiyorum. Bildiklerim üzerinden savunma yapmak istiyorum” dedi.

MAHKEME LİDERİ: BEN NE DERSEM O

İddianamede genel tabirlerle anlatılan suçlamalara karşı, tek tek cevap verecek bir savunma yapmak istediğini kaydeden Gökkan, bugünkü duruşmada kısmı bir savunma yapacağını lakin argümanlara tek tek yanı vermek için ek mühlet talebinde bulundu. Gökkan’ın talebinin mahkeme heyeti tarafınca tam anlaşılmaması niçiniyle avukatı Berfin Gökkan’ın ortaya girmesi, mahkeme liderinin yansısına niye oldu. Mahkeme lideri, avukat Gökkan’dan kendisinden müsaade alınmadan konuşulmamasını istedi. Mahkeme lideri, “Ben müsaade vermeden konuşmayın. tekrar tekrar kelam hakkı vermeden konuşmayın, atarım dışarı. Haddinizi aşmayın” dedikten daha sonra duruşmanın güvenliğini sağlayan polis amirinden duruşmaya bayan polislerin yerleştirilmesini isteyerek, “Bayan polis getirin. Gerekirse atarım. Habersiz konuşan olursa atacaksınız. Burada ben ne dersem o, kesin karar benimdir” dedi.

Yaşananların akabinde avukatları dışarı çıkartan mahkeme lideri, yaşananları, “Sanık avukatı kelam hakkı istemeden konuşmaya çalıştı. Sanık müdafileri kelam almadan konuşmamaları konusunda uyarıldı. Sanığın savunmasını kesmemeleri konusunda uyarıldılar. Müsaadesiz konuşmalarıyla insicamını bozduklarını devam etmeleri için dışarı çıkarılmakla uyarıldı” halinde tutanağa geçirdi.

‘YAKA PAÇA DIŞARI ATACAKSINIZ’

Yaşananların tutanak altına alınmasından ve bayan polislerin salona yerleştirilmesinden daha sonra, avukatları içeri çağıran mahkeme lideri, salona yerleştirilen bayan polislere, “Yaka paça dışarı atacaksınız” dedi.

Duruşmanın bir daha başlamasıyla Gökkan’ın ek mühlet talebine ait sonucu kuran mahkeme heyeti, savunma için ek müddet talebini reddetti.

GÖKKAN: BU TOPRAKLARI TERK ETMEM

Savunmasına devam eden Gökkan, şunları söylemiş oldu: “Hem ben hem avukatlarım mahkemede zorluk yaşıyoruz. Özgür bir biçimde kendimi tabir edemiyorum. Hazırlanan iddianamede anlatılan kişi ben miyim, diğeri mı anlamadım. Polisler ve kapalı şahitler bir Ayşe yaratmış, fakat bu Ayşe ben değilim. Telefon tapelerim ve tüm konuşmalarımın çevirisini talep ediyorum. örneğin PM demişim, TM diye çevrilmiştir. Ben gazeteciyim, araştırmacıyım, mahallî aktivistim ve milletlerarası tanınan bir aktivistim. Bâtın şahitlerin tezleri iddianamede 10 sefer yinelanmış. Ayrıyeten kaçacağım söylenmiş. Lakin kaçma üzere bir niyetim yoktu. Asla fakat asla bu toprakları terk etmem. Zira tüm dünya erkekler tarafınca yönetiliyor. Nereye gidersem gideyim, her yer birebir. Bütün ömrüm polislerin müşahedesi altında geçti. Teknik takibe aldılar. Nefes alış verişim bile denetim altında. Bu kadar müşahede altında tutulurken, nasıl rastgele bir kabahat üzerinde yakalanmam. Mardin, Diyarbakır ve İstanbul ATK’de ses kaydım alındı. Lakin benim sesim olmadığı ortaya çıktı. Alınan el yazımın rastgele bir suçlamayla bağı çıkmadı. Kendi pasaportumla gittiğim tüm etkinlikler cürüm sayılıyor. 1993 yılından beri kayıtlarda varım. niye rastgele bir kabahat üzerinde yakalanmadım.

ANNESİNİN CENAZESİNE KATILAMADI

Annem öldü, sorun çıkarırım diye cenazesine gidemedim. Bu bir zulümdür. İnsan annesini bir sefer defneder. Beni bu kadar takip eden polisler, cenaze günü sorun çıkarmamı engellemeliler. Bu yüzden zulüm karşısında boyun eğersem hatalı olurum. Üye olduğum tüm kurumlar yasa dışı gösterildi. bu biçimde dünyadaki tüm kurumlar illegaldir. Öte yandan Barış Çadırı, kaymakam ve polis tarafınca müsaade alınarak kuruldu. O kadar ses kaydım varken niye onlarla yaptığım konuşmaların ses kaydı yok. Beraat ettiğim belgeler oldu, fakat bir daha de iddianamede yer alıyor.”

BARO LİDERİ VE AVUKATLAR POLİS ZORUYLA ÇIKARILDI

Gökkan savunmasını sürdürürken, duruşma salonundan su almak için çıkmaya çalışan avukat Özüm Vurgun, mahkeme lideri tarafınca müsaadesiz ayrılmaması için uyarıldı. Lider, “Avukat hanım nereye gidiyorsunuz, benden müsaade almadan” demesi üzerine, yaşanan birinci hadiseden daha sonra duruşma salonuna gelen Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren, “Avukatları savunma makamı olarak görmek zorundasınız” demesi üzerine, mahkeme lideri Eren’in kelamını kesmeye çalıştı. Eren, “Sözümü kesmeseniz, ben konuştuktan daha sonra sizi dinlerim” dedi. Bunun üzerine mahkeme lideri, polislere “Bunları dışarı çıkarın” talimatı verdi. Avukatlardan itiraz gelince, polis Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren, Baro İdare Şurası Üyesi Mehdi Özdemir’i tartaklayarak dışarı çıkardı. Arbede sırasında polislerden biri, Eren’e “Terbiyesiz, şerefsiz” diye hakaretlerde bulunduğu duyuldu.

Dışarı çıkarılan avukatlar ve yaşananlara itiraz eden Gökkan’ın akrabaları tartaklanırken, Gökkan’ın yeğeni Vedat Gökkan gözaltına alınmaya çalışıldı. Avukat ve milletvekillerinin ortaya girmesiyle gözaltından vazgeçildi.

Yaşananlar üzerine Ayşe’nin ablası Mihrican Gökkan, kötülük geçirerek hastaneye kaldırıldı. Yaşanan arbededen daha sonra izleyiciler adliyenin dışına alınarak, yalnızca Gökkan’ın avukatları duruşmaya alındı. Gökkan’ın avukatı Muharrem Şahin, yaşananlardan dolayı savunma yapmayacaklarını, duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme talebi reddetti.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmanın başlamasıyla Gökkan, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, reddi hakim talebinde bulundu. Argüman makamı talebin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, talebin reddini istedi. Mahkeme, reddi hakim talebinin müddetinde yapılmadığı savunarak, talebi reddetti. Mahkeme, duruşmada yaşananlara ait düzenlenen tutanağa göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda olmasına, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına, reddi hakkim talebi sonucunın nihaileşmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı 13 Ekim’e erteledi. (MA)