Ankara’da hastane karmaşası: ‘Kapatılıyor’ demek yasak, randevu yok

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ankara’da hastane karmaşası: ‘Kapatılıyor’ demek yasak, randevu yok Nur Kaplan

ANKARA
– Ankara’da açılan Etlik Kent Hastanesi niçiniyle, Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Bayan Sıhhati Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ulucanlar Göz Hastanesi’nin taşınması tartışmaları da birlikteinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın “hastanelerin kapanmadığı” açıklamasına karşın kelam konusu hastanelerin materyal ve işçisi Etlik Kent Hastanesi’ne taşındı. Taşınan hastanelerin çalışanlarına nazaran bu süreçte yeni randevu verilmiyor ve hastane idareleri tarafınca ‘Hastane kapandı demeyin’ baskısı yapılıyor.

HASTA İDARESİNDEN ÇALIŞANLARA: KAPANMA SÖZÜNÜ ASLA KULLANMAYIN

Ankara Dr. Sami Ulus Bayan Doğum, Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde nazaranv yapmakta olan bir çalışandan edinilen bilgiye nazaran, hastanede çocukları ilgilendiren kısımların tamamı Etlik Kent Hastanesi’ne, Bayan Doğum Kısmı ise Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınıyor. Mevcut durumda ameliyatların iptal edildiğini, sezaryen randevusu veremediklerini ve hastaları ayakta muayene ettiklerini söyleyen hastane çalışanı, “Hastalar devamlı ‘nereye taşınıyorsunuz, nereye gelelim, nerede doğum yapacağım, acil bir durumda nereye başvuracağız’ üzere bir hayli soru soruyor” dedi.

Hasta idaresi tarafınca çalışana, “Hastanenin durumunu soranlara kapanıyor demeyeceksiniz” halinde ikazların yapıldığını, çalışanların idare tarafınca, “Hastane kapanıyor’ demeyin, ‘Hastane taşınma aşamasında’ deyin” telkiniyle baskı uygulandığını belirten çalışan, “Bize ‘kapanma sözünü asla kullanmayın’ deniyor. aslına bakarsan biz hasta yatırmıyoruz, elektif (öncesinden planlanan) ameliyat yapmıyoruz. Acil ameliyatları mecburen yapıyoruz. kimi vakit acile gelen hastaları bile ayaktan göndermek durumundayız. Aslında hastanede kâfi durumda yerimiz var lakin ‘yatış yapmayın’ deniyor” sözlerini kullandı.

‘İSTİFA ETMEYİN’ İDDİASI

Sami Ulus Hastanesi’ndeki Bayan Doğum Kısmı’nın Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınacak olmasının asistanlar için problemlere niye olduğunu, Keçiören’deki hastanenin fiziki yapısının uygun olmaması niçiniyle asistanların burada çalışmak istemediğini belirten hastane çalışanı, “Asistanlar Keçiören’ gitmek istemiyor zira orada buradaki hastanelerin fiziki imkânlarının yarısı bile yok” dedi.

Sami Ulus Hastanesi idaresinin tabiplere ‘istifa etmemeleri’ istikametinde baskılar yaptığını, bilhassa doçent takımında çalışan doktorların istifa etmek istediğini belirten işçi, “İstifa etmek istiyorlar fakat başhekimlik müsaade vermiyor. Bir hastanede eğitim kliniği açılabilmesi için birtakım konular var. Örneğin en az iki doçentin orada olması üzere. Bu tabipler Keçiören’e gitmedilk evvel bu istifalar olursa orada açılmak istenen eğitim kliniğini hayata geçemeyecek” dedi.

‘DIŞKAPI HASTANESİ’NDEN KENT HASTANESİNE AYGITLAR TAŞINDI’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Ankara’da Dışkapı Hastanesi’nin kapatılacağına ait savları reddetti. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde nazaranv yapan bir diğer çalışan ise hastanede bütün kliniklerin taşındığını yalnızca yüzde 20’sinin kaldığını, faaliyette kalan kısımların Fizik 1, Fizik 2 olduğunu söylemiş oldu. Dışkapı Hastanesi’ne bağlı “mevkii” binasının da pazartesiden itibaren (3 Ekim) büsbütün kapatılacağını tabir eden çalışan, “Hastaneye gelenlere şu an bakılıyor lakin randevular iptal edildi, yenisi de verilmiyor” dedi ve şu biçimde devam etti:

“Biz cumartesi (24 Eylül) günü taşındık. Hafta başında Etlik Kent Hastanesi’nde bir iki hasta giriş yaptı. Ben oradaydım belgelerimizi yerleştirdik. Orada kimi kliniklerin aygıtları eksik alınmış. Bu binadan taşınan aygıtlar oldu, yani kent hastanesinde eksikler var. Etlik’teki kent hastanesine 50 bin kişinin girip çıkacağı söyleniyor. Ne alt geçit ne de üst geçit var. Berbat bir trafik yaşanıyor. Hekim odalarının tuvaleti, lavabosu bile yok. Çok berbat. Hasta odaları abartılı büyük tutulmuş, çok büyük kral dairesi üzere.”

‘BAZI KISIMLAR BOŞALTILAN HASTANELERE TAŞINIYOR’

Ankara Tabip Odası İdare Heyeti Üyesi Ayşe Uğurlu, çalışmakta olduğu Ankara Hastanesi’nin kimi kısımlarının kent hastanesi için boşaltılan Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındığını, Sıhhat Bakanı Koca’nın “hastaneler kapanmayacak” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söylemiş oldu. Uğurlu, “Yakın merkez hastanelerin kimi kısımları o boşalan hastanelere taşınıyor. Bakanlık, ‘Biz taşınmadık, bakın hastane açık’ algısını yaratmak için bu biçimde bir yol izliyor” dedi.

‘KAMU İKİLİ ZİYANA UĞRATILIYOR’

Kapatılan hastanelerin aygıt ve sedyelerinin kent hastanelerine gdolayıldüğünü söyleyen Uğurlu, kent hastanelerindeki yeni aygıtların kullanmasıyla ilgili de sorunlar olabileceğini tabir etti. Yap-işlet-devret ya da kamu özel ortaklı projelerinde, şirketlerin yahut yüklenici firmaların yeni bir hastanede her türlü malzemesi karşılamak zorunda olduğunu tabir eden Uğurlu, “Yap-işlet-devret modelinin mukavelelerinde alt yapıya ait mevcut şirketlerin bunu karşılamasına yönelik bir husus var. Lakin ne yazık ki kamuya ilişkin her türlü tıbbi donanım kent hastanelerine taşındığını görüyoruz. Kamu ikili ziyana uğratılıyor” dedi.

Halkın sıhhate erişiminin giderek zorlaştığını söyleyen Uğurlu, hastanelerin kapanma süreciyle bir arada acillerde bir “patlama” yaşandığını tabir etti. Uğurlu, “Sağlıkta dönüşümün getirdiği olağanüstü tüketim acile olan müracaatların artmasına niye oldu. Bu noktada kaos arttı, bu da sıhhatte şiddeti de arttıracak. Yaşananların hepsi aslında birbiriyle direkt bağlantılı” diye konuştu.