Ankara Ulucanlar Göz Hastanesi’nde taşınma süreçleri başladı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ankara Ulucanlar Göz Hastanesi’nde taşınma süreçleri başladı Ankara Ulucanlar Göz Hastanesi’nin Etlik Kent Hastanesi’ne taşındığı, doktor ve sıhhat işçisinin kent hastanesine gideceği, paklık ve güvenlik üzere kimi çalışanın ise etraftaki kamu hastanelerine tayininin çıktığı öğrenildi. Hastanede çalışan taşeron çalışanların durumu ise belirsizliğini koruyor.

Birgün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine bakılırsa, hastanede son ameliyatların cuma günü yapıldığı, şu an 8 yatan hastanın bulunduğu, yatan hastaların ne olacağının pazartesi netleşeceği, ameliyat materyalleri ile ilaçların, tıbbi gereçlerin taşınmasının cumartesi günü yapıldığı öne sürüldü.

“Hastaneler halkındır kapatılamaz” diyerek açıklama yapan Hastanemi Açın Platformu, 1955 yılında SSK bünyesinde kurulup, 2005 yılında Sıhhat Bakanlığı’na devredilen hastanenin kapatıldığını belirtti. Açıklamada “Kapatma sonucuyla bir arada vilayetimizde göz hastalıkları alanında hizmet veren 85 kamu hastanesi yatağı kapatılacak. Ayda 25 bin üzerinde ayakta müracaat yapan, 6 binin üzerinde acil başvuruyu karşılayan hastanemizde yılın birinci 6 ayında 7 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirilmiştir” denildi. Hastanenin etraf vilayetlerden gelen hastalara da hizmet verdiği kaydedilen açıklamada, özetle şu tabirlere yer verildi:

“Hastanemiz Sıhhat Bakanlığı’nın göz hastalıkları alanında hizmet veren 2 eğitim araştırma hastanesinden biridir. Hastanemiz göz alanında yalnızca Ankara vilayetine değil yoğunluklu olarak öteki vilayetlerden gelen hastalara da hizmet vermektedir. Hastanemiz uzmanlık eğitimi veren tüm Türkiye’ye nitelikli tabip yetiştiren eğitim ve araştırma hastanesidir. Hastaneler halkındır, kapatılamaz.”

‘OLACAK ŞEY DEĞİL’

Hastanenin kapatılmasına sıhhat meslek örgütleri, sendikalar ve tabip odalarından da fazlaca sayıda reaksiyon geldi. TTB eski liderlerinden Op. Dr. Bayazıt İlhan da “Sağlık Bakanlığı ağır reaksiyonlardan daha sonra, ‘Etlik Kent Hastanesi niçiniyle kapatılacak hastanemiz yok’ dese de bir yandan hastane kapatmalar bir yandan belirsizlikler sürüyor. Türkiye’nin göz hastalıklarında en önde gelen hastanelerinden Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılıyor. Olacak şey değil!” diye reaksiyon gösterdi.

Dr. Sami Ulus Bayan Doğum Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Bayan Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de Etlik Kent Hastanesi’ne taşınması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)