ALTIN TATLI’NIN “DAZED HEROES” STANDI, LES BENJAMINS NİŞANTAŞI FLAGSHIP MAĞAZASI’NDA

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,300
0
0
ALTIN TATLI’NIN “DAZED HEROES” STANDI, LES BENJAMINS NİŞANTAŞI FLAGSHIP MAĞAZASI’NDA Tasarımlarında kıssaları, kültürleri ve gelenekleri harmanlayarak günümüz sokak modasına yansıtan Les Benjamins, epey disiplinli Türk sanatçı Altın Tatlı ile yeni bir yaratıcı iştirak duyuruyor. Altın Tatlı’nın “Dazed Heroes” isimli solo standı 17. İstanbul Bienali paralelinde 20 Eylül Salı tarihinde bir günlüğüne Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergilenecek.

Sanatçı Altın Tatlı ve Les Benjamins kurucusu ve kreatif yöneticisi Bünyamin Aydın ile bu yaratıcı iş birliğinin bilgilerinı konuştuk.

Altın Tatlı

Türk Sanatçı

“Dazed Heros” serginizin kıssasını ve ilham noktasını anlatabilir misiniz?
“Dazed Heroes”, yani “Şaşkın Kahramanlar” serisini ömrüme giren ve bana ayna tutan sevgililerim, arkadaşlarım ve karşılaştığım şahıslardan oluşuyor. Her birini ömrümde bir kahraman olarak görüyorum… Tıpkı destanlardan üzere birer arketipi canlandırıyorlar bende. Gezegenler ve arketipleri, hayat seyahatimizde biz büyüdükçe iç kahramanlarımızı temsil ederler. Kayayı tepeye ittikçe, hayatı üst kaldırmak daha da güçleşir. Yolda zorluklarla karşılaşırız, fakat onları gözlemlemek, üstesinden gelmek ve onlardan öğrenmek bize kalmış. Bunlar, Şaşkın Kahramanlar’ı anlamamıza yardımcı olacak bir dizi çalışma…

“Dazed Heros” sizin birinci solo serginiz… Ziyaretçileri neler bekliyor?
Aslında tam olarak da birinci solo standım denemez. A.B.D’de MassArt’da okudum ben. O periyotlar birinci solo standımı 21 yaşımda Cambridge’de Middlesex Lounge isminde büyük bir kulüpte yapmıştım. Birebir bunun üzere bir parti ortamı yaratarak. Ziyaretçilerin eğleneceğine eminim. Hepsinin yapıtlarım hakkında niyetlerini bekliyorum. Stant bir günlük olsa da, AR yardımıyla daha sonradan online görüp gezebilecekler.

Nymph

Serginizin 17. İstanbul Bienali paralelinde, Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergilenmesi size nasıl hissettiriyor? Sizin açınızdan bu iş birliğinden bahseder misiniz?
Bünyamin ve Lamia (Les Benjamins kurucusu ve kreatif direktör�� Bünyamin Aydın ve bayan koleksiyonu baş dizayncısı Lamia Al Otaishan Aydın), benim için her vakit kalbe yakın iki arkadaş oldular. Onları bu kadar sevmemde her vakit dürüst, samimi ve bonkör olmalarının tesiri var. Olağanda bu kadar büyük marka sahibi insanlara erişmek, karşılaşsanız sohbet etmek bile mümkün olmaz. Lakin Lamia ve Bünyamin, büyük bir markanın kurucuları olarak, özlerine sadık kalmayı başarabilmişler. Bu iş birliği, “Sanki ben arkadaşımın yerine çat kapı gidip bir gecelik pop-up stant yapıyorum ve onlar da içtenlikle kapılarını açıyorlar” üzere benim için.

Bünyamin Aydın
Les Benjamins Kurucusu ve Kreatif Direktörü

Les Benjamins, daha evvel sanatkarlar Daniel Arsham ve Ali Cha Aban ile projeler gerçekleştirdi. Artık Altın Tatlı’nın standıyla sanatı desteklediği iş birliklerine bir yenisini daha ekliyor. Sanatın, sizin ve Les Benjamins’in dünyasındaki yeri nedir? Altın Tatlı ile yollarınız nasıl kesişti?
Sanat, hem benim ve Les Benjamins için hayli kıymetli bir yer taşıyor. Daha 3 hafta evvel Frieze Seoul’a katıldım ve bu hafta Contemporary İstanbul vardı. Sanat, bana bir moda dizayncısı olarak ilham veriyor ancak bir yandan biz modacıların da sanata ilham verdiğimizi düşünüyorum. Ayrıyeten ülkemizdeki Altın Tatlı üzere pahalı sanatkarlara takviye olup topluluğumuzla tanıştırmak ve küresele taşınmalarında dayanak olmak bize memnunluk ve heyecan veriyor. Les Benjamins’in bu gücünü, gelecek yeteneklerimize açmak beni ayrıyeten memnun ediyor.

Altın Tatlı ile bundan yaklaşık 2 yıl evvel, Nike SB Dunk Les Benjamins kampanyası sırasında tanışmıştık. Tanıştığımız andan itibaren daima irtibatta kalarak arkadaşlık ve dostluğumuzu geliştirdik. Kendisi bana ilham veren bir sanatçı ve hayli özgün biri. Altın Tatlı bence hem Türkiye’de tıpkı vakitte globalde fazlaca paha verilmesi gereken bir isim. Hem dost olarak tıpkı vakitte Les Benjamins olarak, onun gerisinde olabilmek beni ayrıyeten keyifli ediyor. Altın Tatlı üzere sanatkarlarımız artık dünyada görünmeli ve Les Benjamins olarak biz buna dayanak çıkmak istiyoruz.

Altın Tatlı’nın birinci solo standı “Dazed Heroes”, Les Benjamins Nişantaşı flagship mağazasında sergileniyor. Stant hakkındaki yorumlarınızı rica edebilir miyiz?
Altın Tatlı’nın özgün dünyası ve sanat yapıtlarının her birinin kıssası beni epey etkiliyor. Dazed Heroes’da beni epeyce heyecanlandıran kısım, Altın Tatlı’nın ilham kaynağının gerçek insanlardan oluşması. Bu sergiyi kesinlikle görmenizi ve ayrıyeten Altın Tatlı’nın işlerini yakından takip etmenizi öneririm. Kendisi fazlaca pahalı bir sanatçı ve birfazlaca kıymetli projelere imza atacağına inanıyorum.

Vespera Whisper

“Dazed Heros” standı hem de, Ekim ayında lansmanı yapılacak ortak koleksiyonun habercisi… Altın Tatlı ile kurulan bu yaratıcı iştirakten özetlemek gerekirse bahsedebilir misiniz?
Aslında her şey dostluğumuz ile birlikte başladı. Benim için daima işbirlikleri ve projelerin gelişmesi, organik bir biçimde ilerliyor. Altın Tatlı ile yaptığımız projeler ve stant de aslında doğal bir uzun vadeli ilgimizin simgesi. Les Benjamins topluluğu da bizi o yüzden bu kadar seviyor. Altın Tatlı ile daha heyecanlı projelerimiz var lakin şu an bahsedemiyorum, takipte kalın!
🙂

Sergideki tüm eserler mağazada ve online olarak Oh! Sanat Ajansı iş birliği ile satışa sunulacak.