Akıllı süpürgeden ilham alan yerli şirket ‘taşıma robotu’ geliştirdi

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Akıllı süpürgeden ilham alan yerli şirket ‘taşıma robotu’ geliştirdi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Yerleşkesi’ndeki Teknokent’te bulunan firma, fabrikalarda üretim sahsında çalışanlara yük taşımada yardımcı olabilecek robot geliştirmek için çalışmalara başladı.

Bir yıllık çalışma sonunda geliştirilen robot, yer üstündeki harita koordinatlarını takip ederek yük taşırken, 4 saatlik şarjla bir gün boyunca hizmet verebiliyor.

Yerli yük taşıma robotu, işini tamamladıktan daha sonra yeni vazife gelene kadar fabrika içine konuşlandırılan park alanına gidip, kendini şarj ediyor.

Robotu geliştiren firmanın genel müdürü Erol Çıracı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meskenlerde kullanılan akıllı süpürgelerden ilham alınarak üretilen yük taşıma robotunun insan yükünü azaltıp, daha verimli bir çalışma imkanı için tasarlandığını söylemiş oldu.

Ürettikleri lojistik robotunun, 100 kilograma kadar taşıma kapasitesi olduğunu lisana getiren Çıracı, “İki nokta belirleniyor ve robot o alanda çalışmasına başlıyor. Karşısına bir mahzur çıktığında, o manisi aşabilme özelliğine de sahip. Grup olarak 500 ve bin kilogram taşıma kapasiteli robotlar için de Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Çıracı, devletin her alanda yerli ve ulusal üretimi desteklediğini belirterek, şu biçimde konuştu:

“Yük taşıma robotlarıyla ilgili dünyada epey büyük bir pazar yok. Her şey çoklukla forklift ya da insan gücüyle çözülmeye çalışılıyor. Lakin artık bütün fabrikalara bu sistem girmeye başlıyor. Küçük ve orta ölçekli firmaların muhtaçlığını gidermek için tasarladığımız bir projeydi. Başarılı olduk. Yerli ve ulusal teknolojilerle, maliyeti düşürerek muhtaçlığı olan firmalara sunmayı planlıyoruz. Bir materyalin vaktinde bir yere taşınmaması, üretimde gecikmeye niye olabiliyor. Ürettiğimiz otonom taşıyıcı araç ile vakit kayıplarını minimize etmek istedik. Seri üretim için olağan olarak siparişleri göz önünde bulunduruyoruz.”

“YENİ TEKNOLOJİLER İÇİN HAYAL KURMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Firmada takım önderi olarak vazife yapan elektrik-elektronik mühendisi Didem Özüpek Taş da yerli ve ulusal üretim için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.

Eğitim hayatı boyunca insanlara yardımcı olabilecek robotlara merak duyduğunu lisana getiren Taş, “Onların kazasız belasız beşere yarar sağlaması benim için en büyük memnunluk. Üniversitede eğitim bakılırsan arkadaşlarıma tavsiyem, yalnızca derslerden geçmek için okumasınlar. Bilhassa teknoloji alanında eğitim bakılırsanler, bir şeyleri bozup kırmaktan korkmayın. Girişmek, yeni teknolojiler için hayal kurmak epey kıymetli.” sözlerini kullandı.