Âkif sinemasının galası özel konuklarla yapıldı

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,310
0
0
Âkif sinemasının galası özel konuklarla yapıldı Türkiye’nin bağımsızlık sembollerinden İstiklâl Marşı’nın yazılış serüvenini beyazperdeye taşıyan ‘Âkif’in galası yapıldı. İmalini HT Üretim’in, yapımcılığını Harun Türk ve Baran Mayda’nın üstlendiği, direktör koltuğunda ise Sadullah Şentürk’ün oturduğu sinemanın galasına Mehmet Âkif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon da katıldı.

Gecenin konukları içinde ayrıyeten Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe de vardı. Sinema takımı gösterim öncesi basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Başrol oyuncuları Yavuz Bingöl ve Fikret Kuşkan, sinemada rol alan Mine Çayıroğlu, Murat Han, Hazım Körmükçü, Başaran Yavuz, Dila Kaşıkçı, Simge Bozbıyık ve çocuk oyuncu Kıvanç Aktan ile bir arada kameraların karşısına geçti. Yaşadıkları heyecanı lisana getiren oyuncular, sinemanın seyirciyle buluşacağı günü sabırsızlıkla beklediklerini söylemiş oldu.

“Mehmet Âkif’i oynamak onur vericiydi”

Mehmet Âkif Ersoy’a hayat veren Yavuz Bingöl, rolü için geçirdiği hazırlık sürecini ve çekimlerde yaşadığı heyecanı şöyleki anlattı; “Bir oyuncu olarak Mehmet Âkif Ersoy’u oynamak fazlaca heyecan vericiydi. Rol geldiği vakit ‘Safahat’a bir daha bir göz attım. Farklı kaynakları okudum. Fakat en değerlisi torunu Selma Hanım’la sohbet ettim. Ayrıyeten onun konferanslarını izledim YouTube’dan. Taceddin Dergâhı’na gittiğim anlar da değerliydi. Orada geçirdiğim vakit, beni role ruhen hazırladı. Şiiri yazdığı masaya dokunmak, oturduğu koltuğa dokunmak, yattığı yatakta uzanmak hayli etkileyiciydi. Sette kostümü de giyince ‘Mehmet Akif oldun’ diyen arkadaşlarım hayli oldu. Tarihi bir kişiliği oynamak onur vericiydi, inşallah izleyen herkes mutlu kalır. Bu ortada sinemada Mehmet Âkif Ersoy’un tüm ömrünü anlatmadığımızı da belirtmeliyim. Mustafa Kemal Atatürk tarafınca Ankara’ya davet edilişi, oğluyla birlikte İstanbul’dan Ankara’ya gidişi ve İstiklâl Marşı’nı yazım sürecini anlatıyoruz. Ben çekimlerde en çok şiiri yazdığı sahnelerde zorlandım. Duygusal olarak diğer bir boyuta geçtiğim sahnelerdi onlar. Lakin keyifle oynamaya çalıştım.”