Akaryakıt işletmecileri EPDK önünde harekette: Devletimiz bizi idam etti

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Akaryakıt işletmecileri EPDK önünde harekette: Devletimiz bizi idam etti Ogün Akkaya

ANKARA –
Güç Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) lisans verdiği ve Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın denetlediği kimi akaryakıt dağıtım şirketlerinin düzmece faturalandırma yapmaları birlikteinde istasyonların mühürlenmesini getirdi. Yaz aylarında alınan karar uyarınca işyerleri mühürlenen ve çalışamaz duruma gelen akaryakıt istasyonu sahipleri Ankara’da, EPDK önünde işletmelerinin geri açılması için oturma hareketi başlattı.

‘GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ MİLLETVEKİLLERİ HATALI OLMADIĞIMIZI SÖYLEDİ’

EPDK önünde 12 gündür oturma aksiyonu yapan şahıslardan biri de Maraş’ta akaryakıt istasyonu işletmeciliği yapan Adem Vuruşkan oldu. Mühürlenen petrol istasyonu açılana kadar EPDK önünde oturma aksiyonu yapacağını belirten Vuruşkan, “Bizi aldatıcı evrak kullanması ile suçluyorlar. Ellerinde kanıt ya da evraklı hiç bir örnek yok. Kendi müfettişimin belgelendirmesi ile aldatıcı evrak işine girmediğimiz dokümanlı. Buna karşın istasyonumuz mühürlendi. Yaklaşık olarak 120 gündür ilgili kurumların büsbütün görüştük. Hangi makama ya da hangi milletvekiline gittiysek ‘suçlu olmadığımızı, mağdur olduğumuzu’ söylemiş olduler” dedi.

‘TARİHLER VE GÜNLER VERİLİYOR LAKİN GÜN GEÇTİKÇE BATIYORUZ, DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI’

EPDK’nın işyerleri ile ilgili raporları bir daha düzenlemesini isteyen Vuruşkan, “Ortada hiç bir kanıt yokken yanlışlığın anlaşılmasını ve istasyonlarımızın bir daha açılmasını istiyoruz” dedi. Akaryakıt istasyonlarının mühürlenmesinden bu yana hem çalışanların birebir vakitte kendilerinin ekonomik olarak zorluk yaşadığını belirten Vuruşkan yaşadıklarına dair şunları kaydetti:

“İşçilerimizi işsiz, çocuklarımızı ekmeksiz bırakmaktan, mülkiyet sahipleri ile kanlı bıçaklı olmadan bu süreci tez vakitte atlatırız diye dua ediyoruz. EPDK’nın buyruk nereden geliyorsa tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Ortada epeyce büyük mağduriyetler var. Tüm devlet erkanı mevzuyu biliyor. Gitmediğimiz bakanlık, gitmediğimiz vekil kalmadı. Meclis’te partisi bulunan partilerin vekillerini ziyaret ettik. Bilhassa hükümetin vekillerini ziyaret ettik. Tamamı bize ‘Haklısınız bir mağduriyet var. Çalışmalar yapacağız’ dedi. Lakin bu açıklamalar daima kelamda kalıyor, adım atılmıyor. Tarihler ve günler veriliyor lakin gün geçtikçe biz batıyoruz, bitiyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı.”

Adem Vuruşkan

‘DEVLETİMİZ BİZİ İDAM ETTİ’

Kiracısı olarak işlettiği akaryakıt istasyonunun mühürlenmesinden daha sonra borç ve kredilerle ayakta kalmaya çalıştığını söyleyen Vuruşkan, “Ekonomik olarak bitmiş durumdayız. Borç aldığımız ve kredi çektirmiş olduğumiz arkadaşlarımız kapımızın önünde bekliyor. Memlekete bile gidemiyoruz. Devletimiz bizi idam etti. ‘Sizi daha sonra yargılayacağım’ diyor. Mühürlemelerin bir an evvel kalkmasını ve yargılamaların o denli devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘MÜHÜRLEME YAPAN BİREYLERİN ELİNDE DELİL YOK’

Soğuyan havalara karşın sonuç alana kadar EPDK önünde oturma aksiyonunu sürdüreceğini söyleyen Vuruşkan, iflasın eşiğine geldiğini belirterek kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Kullandığım akaryakıtın sağlam olduğuna dair elimde sekiz tane ispatım var. Mühürleme yapan şahısların ellerinde bir tane bile delil yok. Kelamlı söz ile bir insan nasıl idam edilebilir? Akıl tutulması yaşıyoruz. EPDK’dan bir ricaya geldik. Bizi bu zulümden kurtarmalarını istiyoruz. Evrakların gerçekliğinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Raporu yazanlar bölümden de anlamıyor. İstasyonum mühürlendiği için büsbütün iflasın eşiğine geldim.”

‘FİRMALARIN CÜRMÜNÜ İNSANLARIN BOYNUNA YÜKLEMEK HUKUKA AYKIRI’

Ankara’da kiracı olarak işlettiği akaryakıt istasyonu mühürlenen bir diğer kişi olan Necdet Çetin ise yaşananlara dair, “Akaryakıt işiyle uğraşan esnafın dağıtım firmalarını denetleme ve denetim etme üzere bir yetkisi ya da imkanı kelam konusu değil” dedi.

Denetleme ve denetimin devlet tarafınca yapıldığını söyleyen Çetin, “Dağıtım firması hakkında bilgi verilmiyor. Aldatıcı evrak dedikleri faturayı bizim teyit etme ihtimalimiz yok. Devletin bütün kaidelerini kuruluş evresinde beyan eden dağıtım firmalarının işlemiş olduğu cürmü hiç bir yargılama yapmadan insanların boynuna yüklemek hukuka aykırı” diye konuştu.

Necdet Çetin

‘MAĞDUR EDİLDİĞİMİZ SÖYLENİYOR FAKAT TAHLİLE YÖNELİK ADIM ATILMIYOR’

Binlerce akaryakıt istasyonu işleten kişinin ve ailelerinin mağdur edildiğini söyleyen Çetin, Meclis’in yaşanan mağduriyete tahlil getirmesini talep etti. İstasyonların mühürlenmesi sürecinde çalışanların işten çıkarıldığını, işletme ve mülk sahiplerinin tazminatları ödeyecek durumda olmadığını belirten Çetin, “Ekonomik kurallar hayli ağır. Altından çıkamayacağız. Mülk sahipleriyle meşakkat yaşayacağız. Meclis’te görüştüğümüz vekiller mağdur edildiğimizi söylüyor lakin tahliline yönelik adım atmıyor” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ KEDERİMİZE EL ATSIN’

Adem Vuruşkan ve Necdet Çetin’in EPDK önündeki oturma aksiyonuna dayanak vermek için gelen bir öbür akaryakıt istasyonu işletmecisi ise, isminin yayınlanmamasını talep ederek, “Bu akaryakıt dağıtımı yapan şirketlerden mal almamamıza dair bize rastgele bir evrak ya da tebligat göndermediler. Direkt bizi hatalı buldular. Kaçakçılık ve yolsuzluk yapanlara da altı ay mühlet verdiler. Elimdeki belgeleri savcılığa ilettim. Akaryakıt istasyonum dört aya yakın müddettir kapalı. Çalışan sayım 35’in üzerinde. Ekonomik olarak ayakta durmakta kuvvetlik çekiyorum. Günlerdir konutuma gidemiyorum. Cumhurbaşkanımız kederimize el atsın” diye konuştu.