Akademik tez borsası: 30 bin TL’ye tez yazılır, isteyene taksit yapılır

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Akademik tez borsası: 30 bin TL’ye tez yazılır, isteyene taksit yapılır Para karşılığında tez yazdırarak akademik meslek kazanmak isteyenler, akademik tez borsasına gidiyor. Danışmanlık ismi altında internet siteleri ve reklam tanıtım sinemalarıyla toplumsal medyada sık sık görülen dolandırıcılar fiyat karşılığında bitirme, yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlıyor.

NTV’nin haberine nazaran, para karşılığı yüksek lisans ve doktora tezi yazanlar tez fiyatlarına da artırım yaptı. Üstelik artırımlı fiyata taksitle ödeme imkanı da getirdiler.

Türkiye’de akademi dünyasının en önemli sıkıntılarından biri olan parayla tez yazdırma sahtekarlığı yıllardır devam ediyor. Tez yazma meblağları, 5 bin ile 10 bin lira içinde değişiyordu. Dolandırıcılar; fiyata artırım yaptılar, sayılar 30 bin liraya kadar çıktı.

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, bu durumun akademiyi zehirleyen bir şey olduğunu söyleyerek olayın tezle de kalmayıp ödev boyutuna geçtiğini de deklare etti.

‘BU BİR KOPYADIR, HIRSIZLIKTIR’

Para karşılığında tez hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında süreç yapılsa da, bu durumun önüne bir türlü geçilmiyor. Üstelik tez dolandırıcılarına ulaşmak da hayli kolay.

Eğitim Bilimleri Uzmanı Turgay Polat, ”Bu bir kopyadır. Bu bir biçimde hırsızlıktır. Lakin bunu ceza kanunu tanımlamıyor” dedi.

YÖK KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNDU

Yükseköğretim Heyeti Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş, para karşılığı Tez ya da ödev yazanlar ve yazdıranlar hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “suça yardım” cürümlerinden kamu davası açılmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)