ABD’li dondurma markası Ben & Jerry’s İsrail’in işgal ettiği topraklarda artık dondurma satmayacak

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,300
0
0
ABD’li dondurma markası Ben & Jerry’s İsrail’in işgal ettiği topraklarda artık dondurma satmayacak İsrail’in işgalci devlet siyasetlerine bir reaksiyon de ünlü dondurma markasından geldi. İsrail’de en sevilen dondurma markalarının başında gelen ABD’li Ben & Jerry’s, İsrail’in işgal edip Yahudi yerleşimleriyle donattığı Filistin topraklarında dondurma satmayacağını duyurdu.

‘Değerlerimizle uyuşmuyor’ açıklaması

Merkezi ABD’nin Vermont eyaletine bağlı South Burlington kentinde bulunan Ben&Jerry’s dondurma şirketi işgal altındaki Filistin topraklarında satış yapmanın kendi bedelleriyle uyuşmadığı deklare etti.

1.5 yıl daha sonra hayata geçecek

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki distribütörlerinin 2022 sonunda, yani 1.5 yıl daha sonra dolacak satış ruhsatlarını yenilemeyeceğini söyleyen Ben&Jerry’s, başka yandan farklı bir düzenlemeye giderek İsrail’de kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Eski Başbakan Netanyahu’dan boykot daveti

İsrail’de 2 yıl ortasında 4. defa yapılan marttaki erken seçimin akabinde haziran ortasında 12 yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu kaybeden, Bünyamin Netanyahu ise daha ileri giderek ABD’li dondurma şirketinin boykot edilmesi daveti yaptı.

En gerçek karar

Öte yandan dondurma şirketinin sahipleri bu sonucun verilmiş en gerçek kararlardan biri olduğunu deklare etti